Ogniska pomoru wciąż wybuchają. Kolejne trzy w woj. lubelskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-07-2018,7:00 Aktualizacja: 08-07-2018,21:47
A A A

Ogniska ASF nadal wybuchają z bardzo dużą częstotliwością. Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne trzy. Z tego powodu utylizacji poddano w sumie 168 świń z trzech gospodarstw, z których największe liczyło 107 sztuk.

Ognisko ASF nr 154, 155 i 156 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 5 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

asf, bioasekuracja, trzoda chlewna, hodowcy świń

Producenci świń z niemal 1800 gospodarstw mają otrzymać pomoc

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat w sprawie realizacji kontroli gospodarstw trzodowych kwalifikujących się do przyznania pomocy w przypadku wstrzymania produkcji świń z powodu braku możliwości spełnienia wymagań związanych z...

Ognisko ASF nr 154 i zarazem 50 w 2018 roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 107 świń. Jest ono położone w obszarze zagrożenia w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 155 i zarazem 51 w tym roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń. Jest ono położone w obszarze zagrożenia w gminie Ruda Huta w powiecie chełmskim w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 156 i zarazem 52 w tym roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 43 świnie. Jest ono położone w obszarze zagrożenia w gmina Wierzbica w powiecie chełmskim w województwie lubelskim.

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA