Niedziela mówi wprost: rząd ukrywa prawdę o skutkach epidemii ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marta Rawicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2018,14:25 Aktualizacja: 28-09-2018,13:50
A A A

Posłanka PO Dorota Niedziela zarzuciła w czwartek rządowi Mateusza Morawieckiego, że ukrywa prawdziwe dane o skutkach epidemii ASF w Polsce. Według niej liczba zabitych na skutek choroby świń lawinowo rośnie, a resort rolnictwa nie radzi sobie z problemem.

- Rząd ukrywa ASF i sprawę ASF-u jak Macierewicza w kampanii wyborczej. To wielki problem na wsi, jeden z największych, a nie jest w ogóle poruszany - powiedziała na konferencji prasowej.

walka z asf, czechy, kontrola wieprzowiny, Miroslaw Toman, wiesław różański

Czesi prześwietlą nasze świnie. Oficjalnie boją się ASF

Wieprzowinę m.in. z Polski mogą wkrótce czekać nowe badania na czeskiej granicy. Nasi południowi sąsiedzi tłumaczą to ASF, a rodzima branża kolejną próbą ukrócenia eksportu. Czeskie ministerstwo rolnictwa rozważa wprowadzenie...

W jej ocenie straty spowodowane epidemią ASF są ogromne, a wirus wciąż rozprzestrzenia się w stronę tzw. zagłębia trzody chlewnej, czyli województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, gdzie znajduje się 67 proc. pogłowia świń w Polsce.

Według Niedzieli w Łódzkiem zagęszczenie trzody chlewnej wynosi 66 sztuk na 100 ha, w Kujawsko-pomorskiem 73 szt., a w Wielkopolsce 143 sztuki na 100 ha. Dla porównania, na dotkniętym chorobą Podlasiu jest to tylko 15 sztuk na 100 ha. - To pokazuje skalę niebezpieczeństwa do jakiej się zbliżamy - podkreśliła posłanka PO.

Z danych, którymi dysponuje PO, wynika ponadto, że w 2015 ASF doprowadził do śmierci 57 świń w 16 gospodarstwach, podczas gdy w 2016 r. było to już 3227 w 129 gospodarstwach i aż 8057 zwierząt w 2017 roku (brak danych dot. liczby gospodarstw). W pierwszym półroczu 2018 roku zabitych zostało 7227 świń.

Zdaniem posłanki rząd nie radzi sobie też z wykorzystaniem środków z tzw. pakietu Hogana, z którego pomoc mieli otrzymać m.in. hodowcy świń z terenów dotkniętych ASF.

[WIDEO] Parlamentarzyści PO: zagrożona jest cała produkcji trzody chlewnej


przypadek ASF, świnie domowe, afrykański pomór świń w Belgii, ubój sanitarny świń

W Belgii ubiją 4 tys. świń aby zapobiec epidemii ASF

Służby weterynaryjne Belgii, jak informuje portal Pig World, chcą zamknąć obszar o powierzchni 240 mil kwadratowych tj około 386 km kwadratowych, na którym występuje wirus ASF. Na tym terenie znajduje się 4150 świń domowych utrzymywanych w...

Niedziela krytykowała też resort rolnictwa za brak odpowiedniego dofinansowania inspekcji weterynaryjnej, brak kampanii informacyjnej oraz brak skutecznego programu zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF.

- Widzimy kampanię, gdzie Morawiecki razem z Ardanowskim (ministrem rolnictwa) snują jakieś śmieszne opowieści. Do Sejmu wpływają projekty ustaw typu "koło gospodyń wiejskich", a nie w sprawie tego, co w rolnictwie najważniejsze, czyli susza i ASF - mówiła Niedziela.

Posłanka zaapelowała do rządu, by przedstawił wreszcie koncepcję walki z wirusem, tak by ochronić przed jego nadejściem te regiony, gdzie zagęszczenie trzody chlewnej jest wciąż duże.

W połowie września Sejm uchwalił rządową ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem ASF w Polsce. Ustawa, którą w środę zajął się Senat, ma ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA