Mieszkańcy są przerażeni planowaną budową wielkiej chlewni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2019,19:30 Aktualizacja: 18-04-2019,11:31
A A A

W Szelejewie (gmina Gąsawa, woj. kujawsko-pomorskie) ma powstać bezściółkowa ferma trzody chlewnej na kilka tysięcy sztuk. Okoliczni mieszkańcy są tym przerażeni i już protestują przeciwko inwestycji.

- Hodowla przemysłowa trzody chlewnej to skażenie powietrza siarkowodorem i amoniakiem, skażenie wód powierzchniowych i podziemnych azotanami i azotynami - alarmują członkowie powołanego komitetu protestacyjnego.

Waplewo Wielkie, ferma trzody chlewnej, maciory, tuczniki

Chlewnia na ponad 6 tysięcy macior nie powstanie? Mieszkańcy protestują

Chlewnia, która ma liczyć ponad 41 tysięcy sztuk, powstanie w Waplewie Wielkim w województwie pomorskim leżącym 20 kilometrów od Malborka. Mieszkańcy miejscowości jednak mocno protestują przeciwko tej inwestycji. Chlewnia ma...

Jak informuje "Gazeta Pomorska" w jego skład  weszli Jadwiga Kurp, sołtys Szelejewa; Łucjan Berendt, sołtys Ryszewka oraz właściciele gospodarstw: Roman Wojciechowski, Sławomir Kaczmarek i Mirosław Nowak.

Mają wsparcie Stowarzyszenia Wierzba, a w akcję "Stop budowie fermy" włączyli się m.in. Wojciech Szczęsny, lekarz, radny wojewódzki, jego brat Roman - radny gąsawski, leśnik, a także radni Mariusz Kazik, Jacek Mielcarzewicz i Witold Mrówczyński.

- Taka ferma to brak realnych korzyści dla gminy. Nie będzie z tego ani podatków, ani miejsc pracy - zauważył Kazik.

- To jest przemysł nie do wytrzymania. I to u nas! Na zielonym terenie, gdzie rozkwita agroturystyka! 3 kwietnia ruszył zegar administracyjnego postępowania. Ale była cisza w temacie. Dopiero 12 kwietnia udało nam się zdobyć informacje - mówi dziennikowi Wojciech Szczęsny.

Członkowie komitetu protestacyjnego wierzą, że lokalna społeczność licznie dołączy do protestu. Planowane są w tej sprawie spotkania z mieszkańcami gminy Gąsawa i nie tylko.  
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: "Gazeta Pomorska"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu