Chlewnia na ponad 6 tysięcy macior nie powstanie? Mieszkańcy protestują

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-04-2019,15:25 Aktualizacja: 08-04-2019,15:28
A A A

Chlewnia, która ma liczyć ponad 41 tysięcy sztuk, powstanie w Waplewie Wielkim w województwie pomorskim leżącym 20 kilometrów od Malborka. Mieszkańcy miejscowości jednak mocno protestują przeciwko tej inwestycji.

Chlewnia ma zostać wybudowana w Waplewie Wielkie. Jest to wieś zamieszkana przez 900 osób leżąca niedaleko Sztumu i Malborka.

Waplewo Wielkie jest latem odwiedzane przez turystów, ponieważ znajduje się tam pałac rodziny Sierakowskich z XVIII wieku.

krowy, tuczniki, wsparcie, Prawo i Sprawiedliwość

500 złotych na każdą krowę i 100 złotych do każdego tucznika?

Hodowcy bydła i trzody chlewnej dowiedzieli się, że w przyszłości mogą otrzymać wsparcie dla swojej produkcji. Jarosław Kaczyński w sobotę w Kadzidle koło Ostrołęki w woj. mazowieckim podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości mówił o...

Dwie firmy pod koniec 2016 roku, jak informuje wyborcza.pl., złożyły wniosek o postawienie w tej miejscowości tzw. centrum badawczo-rozwojowego hodowli trzody chlewnej.

Centrum badawczo-rozwojowe hodowli trzody chlewnej oznacza budowę fermy liczącej 41 632 zwierząt w tym ponad 6 tys. macior, ponad 13 tys. prosiąt, ponad 21 tys. warchlaków i 32 knury.

Centrum ma się składać z 12 budynków inwentarskich. Jak donosi wyborcza.pl. byłaby to największa i najnowocześniejsza ferma trzody chlewnej w Polsce.

Mieszkańcy wsi oraz sąsiednich miejscowości protestują przeciwko budowie fermy. Obawiają się uciążliwości zapachowej oraz zanieczyszczenia środowiska.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku pozytywnie zaopiniowała tę inwestycję. Od tego momentu protesty przybrały na sile.

Gospodarstwo Rolne Maciej Duda, chlewnia, trzoda chlewna, lochy

Nowa chlewnia na 740 loch

Nowa chlewnia w Śląskowie składa się z trzech budynków, które obejmują sektor loch prośnych i krycia, porodówkę oraz odchowalnie. Ferma ma produkować w cyklu otwartym i dostarczać prosięta oraz warchlaki o masie ciała do ok. 30...

Mieszkańcy obawiają się produkcji bardzo dużej ilości gnojowicy. Jak podaje wyborcza.pl centrum w Waplewie wytwarzałoby rocznie 73 tys. metrów sześciennych tego naturalnego nawozu.

Inwestor zapewnia, że będzie ona gromadzona w szczelnych zbiornikach. Następnie podziemnym rurociągiem trafi do biogazowni i dlatego nie będzie uciążliwa dla mieszkańców.

Mieszkańcy mają jednak wątpliwości i już dwa razy podczas konsultacji społecznych sprzeciwili się tej inwestycji.

Gmina, w której ma powstać ferma nie wydała jeszcze decyzji środowiskowej odnośnie tej inwestycji.

Źródło: wyborcza.pl

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA