Mięso powinno być znakowane miejscem pochodzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-04-2016,8:00 Aktualizacja: 14-04-2016,9:02
A A A

Wieprzowina oraz inne mięso powinno być od 1 kwietnia znakowane krajem lub miejscem pochodzenia. Okazuje się, że niewiele produktów mięsnych spełnia ten wymóg. Główną przyczyną mogą być wynikające z tego tytułu dodatkowe koszty.

Zasady wskazania kraju pochodzenia lub miejsca pochodzenia świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu ustanawia rozporządzenie wykonawcze Komisji UE nr 1337/2013 z dnia 13 grudnia 2013 r.

Dlaczego przetwórcy powinni podawać informacje o miejscu pochodzenia? Ponieważ zwiększają one identyfikacje produktów w łańcuchu żywnościowym oraz mogą wpływać na stabilne relacje między dostawcami żywca wieprzowego a przetwórcami.

prosięta, tucz, Dania, trzoda chlewna, produkcja, świnie, import

Duńskie prosięta - skąd się biorą?

Duńskie prosięta są produkowane w gospodarstwach utrzymujących po kilkaset loch. Dzięki temu wyniki odchowu, jakie uzyskuje się na takich fermach, są do pozazdroszczenia. Jednym z takich parametrów jest liczba prosiąt odsadzanych od lochy w...
"Badania pokazują, że ta informacja dla konsumentów jest ważna czasami z powodów patriotycznych lub wynikających z przekonania, że należy spożywać produkty z regionu, w którym się żyje. Sądzimy, że zapis o miejscu pochodzenia mięsa ograniczy występujące od czasu do czasu skandale i nadużycia w branży spożywczej, wprowadzi większą przejrzystość na rynku i poczucie bezpieczeństwa, spełniając tym samym oczekiwania konsumentów" - czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Przepisy unijne dotyczące znakowania mięsa obowiązują od 1 kwietnia. Tymczasem nadal niewiele produktów spełnia te wymagania. Dlaczego tak się dzieje?

"Wprowadzenie nowych przepisów wiąże się ze wzrostem kosztów dla przedsiębiorstw, które produkują przetworzoną żywność. Dodatkowe koszty wynikają z konieczności zamieszczania i aktualizowania na etykietach produktów spożywczych informacji o kraju chowu, uboju lub pochodzeniu składników mięsnych w produktach, a informacje te ulegają zmianom" - informuje KZP-PTCH.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu