Mali hodowcy świń nie otrzymają wsparcia na inwestycje chroniące przed ASF?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-02-2020,9:10 Aktualizacja: 03-02-2020,9:07
A A A
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) chce, aby hodowcy trzody chlewnej utrzymujący do 50 świń mogli skorzystać z wsparcia na inwestycje chroniące gospodarstwo przed afrykańskim pomorem świń (ASF). W całym okresie realizacji PROW 2014-2020 można otrzymać do 100 tys. złotych. 
 
KRIR skierował wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uwzględnienie małych hodowców trzody chlewnej utrzymujących do 50 świń w stadzie i umożliwienie im skorzystania z pomocy finansowej na inwestycje chroniące gospodarstwo przed ASF.
 
W ramach takiej pomocy rolnik, który utrzymuje powyżej 50 świń może otrzymać maksymalnie 100 tys. złotych w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, na inwestycje chroniące przed rozprzestrzenianiem ASF.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Cena tuczników w Niemczech wzrosła

Notowania tuczników w Niemczech w minionym tygodniu ustabilizowały się po wcześniejszych spadkach. Ceny wzrosły o 3 centy i odrabiają straty.   Niemcy opublikowali 28 stycznia notowania małej giełdy (ISW), gdzie cena żywca wieprzowego...
Dofinansowanie może przeznaczyć np. na ogrodzenie chlewni. 
 
W odpowiedzi na wniosek resort rolnictwa poinformował, że zgodnie z przyjętymi zmianami pomoc mogła być przyznana rolnikom prowadzącym działalność rolniczą na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem ASF, jeżeli liczba świń w stadzie wynosi co najmniej 300. 
 
Od momentu wprowadzania zmian w poddziałaniu „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, podjęte zostały w Polsce dodatkowe działania, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF – czytamy na stronie KRIR. 
 
Jednym z nich jest wprowadzenie do krajowego programu wymogu zabezpieczenia budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki ogrodzeniem wykluczającym dostęp wolno żyjących zwierząt na teren gospodarstwa. 
 
Wymogi dla producentów świń oraz nowe ogniska choroby spowodowały, że zaproponowano kolejne zmiany. 
 
Zgodnie ze zmianami przyjętymi przez Komisję Europejską decyzją wykonawczą KE z dnia 15 czerwca 2018 r., pomoc może być przyznawana rolnikom prowadzącym produkcję świń w liczbie co najmniej 50 sztuk na terenie Polski.
 
Argumentem uzasadniającym rozszerzenie warunku dostępu do pomocy dla rolników prowadzących produkcję świń na poziomie co najmniej 50 sztuk było uruchomienie wsparcia finansowego dla rolników utrzymujących do 50 świń.
 
Tym samym okazało się, że nie są planowane zmiany w poddziałaniu, które by pozwalały na udzielanie pomocy rolnikom posiadającym mniej niż 50 świń.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA