Klasyczny pomór świń w Japonii potwierdzony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-09-2018,16:30 Aktualizacja: 14-09-2018,9:23
A A A
Japonia poinformowała o wybuchu klasycznego pomoru świń. Choroba zaatakowała gospodarstwo położone w centrum kraju, w którym utrzymywano 610 zwierząt.
 
Klasyczny pomór świń CSF (Classical wine fever) jest to zakaźna i zaraźliwa choroba świń i dzików. Wywołuje ją wirus z rodzaju Pestivirus należący do rodziny Flaviviridae.
 
CSF może przybierać postać nadostrą, ostrą, podostrą, a także przewlekłą. Okres inkubacji choroby trwa zazwyczaj od 5 do 20 dni, a pierwsze jej objawy to gorączka sięgająca 41,5°C.
 
ognisko asf, wirus asf, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

Ognisko ASF w gospodarstwie utrzymującym... jedną świnię

Wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony przez głównego lekarza weterynarii w kolejnym gospodarstwie. Choroba ponownie została wykryta w województwie lubelskim. Wirusa ASF w chlewni stwierdzono na podstawie wyników...
Postać nadostra charakteryzuje się nagłym zachorowaniem oraz szybko pogarszającym się stanem zdrowia zwierząt. Wśród objawów jest chwiejny chód, niedowłady i porażenie nóg oraz pojawienie się zaczerwienień na skórze, które sinieją. W wyniku porażenia ośrodkowego układu nerwowego i zatrzymania akcji serca chore sztuki padają w ciągu 1-2 dni.
 
W przebiegu ostrym i podostrym rozwój choroby jest wolniejszy. Wzrost temperatury ciała jest skokowy, a na skórze pojawiają się przekrwienia i wybroczyny. Dochodzi do obrzęku powiek, wymiotów i zatwardzenia, a następnie pojawia się biegunka. Z nosa wydobywa się śluzowo - ropny wypływ czasami z domieszką krwi. Choroba trwa od 5 do 20 dni i może kończyć się upadkiem zwierząt.
 
Postać przewlekła trwa kilka tygodni i często jest następstwem przebiegu ostrego choroby. Jej objawy nasilają się okresowo i prowadzą do wychudzenia, niedokrwistości i zahamowania wzrostu świń.
 
Ostatni wybuch klasycznego pomoru świń w Japonii odnotowano 26 lat temu. W 2007 r. kraj ten uzyskał od Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE ststus wolnego od tej choroby.
 
Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, jak informuje portal 3trzy3.pl potwierdziło w ten weekend obecność klasycznego pomoru świń na farmie świń w mieście Gifu w prefekturze Gifu, w centrum kraju w gospodarstwie utrzymującym 610 świń.
 
Ministerstwo wdrożyło odpowiednie środki kontroli, w tym uboju trzody chlewnej w gospodarstwie oraz ograniczenia przemieszczania zwierząt w promieniu 3 km wokół wybuchu ogniska choroby. 
 
W gospodarstwie przeprowadzono również dezynfekcję, a wokół niego na głównych drogach ustawiono punkty dezynfekcji. W Polsce choroba podlega obowiązkowi zwalczania oraz zakazowi szczepień. 
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wracamy do normalności

-Shredlage w praktyce

-Za i przeciw tłustej diecie

-Uwaga na stres cieplny

-Jak uniknąć podgrzania?

PRENUMERATA