Hodowcy muszą przygotować plan bezpieczeństwa biologicznego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-04-2021,15:05 Aktualizacja: 30-04-2021,15:01
A A A

Szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń obowiązują w krajach członkowskich Unii Europejskiej od 21 kwietnia.

Środki te zostały ustanowione rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. Mają być stosowane przez państwa członkowskie dotknięte tą chorobą, na których terytorium występują I, II lub III obszar objęty ograniczeniami.

Rozporządzenie to nie dotyczy okresu przejściowego. Mimo to główny lekarz weterynarii przekazał do terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej wytyczne, które dotyczą praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie

ASF, afrykański pomór świń, główny lekarz weterynarii, Komisja Europejska, obszar objęty ograniczeniami, wirus asf

ASF. Będą nowe kolory i nazwy stref występowania pomoru

Hodowcy i producenci trzody chlewnej w Polsce w najbliższym czasie będą musieli się przyzwyczaić do nowych nazw oraz kolorów stref występowania afrykańskiego pomoru świń. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów w ramach Prawa o...

Hodowcy muszą sporządzić plan

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje, że w pierwszej fazie tj. do 31 października 2021 r. w gospodarstwach utrzymujących świnie, w których pracuje minimum jedna osoba z zewnątrz, musi zostać zatwierdzony tzw. "Plan bezpieczeństwa biologicznego".

Plan ten zostaje zatwierdzony przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii. W swoich założeniach ma on uwzględniać profil gospodarstwa i ustawodawstwo krajowe.

Zatwierdzony "Plan bezpieczeństwa biologicznego" będzie składową częścią kontroli spełnienia zasad bioasekuracji.

Do końca tego roku plany te powinny zostać również sporządzone w podmiotach, które nie zatrudniają dodatkowych pracowników spoza gospodarstw.

ASF w Chinach, ceny wieprzowiny, walka z wirusem, plan zagospodarowania przestrzennego,

Chiny mają nowy plan na walkę z ASF

Afrykański pomór świń (ASF) wciąż szerzy się w chińskich hodowlach trzody chlewnej. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby tamtejszy rząd wprowadza program krajowej regionalizacji.   W prowincjach centralnych i południowych Chin w...

Kontrole PLW lub urzędowych lekarzy weterynarii w gospodarstwach będą prowadzone z odpowiednią częstotliwością w zależności od obszarów zagrożenia.

Kontrole IW w gospodarstwach

W obszarach objętym ograniczeniami I i II będą się one odbywać dwa razy do roku w odstępach minimum 4 miesięcy.

"Kontrola sprawdzająca w przypadku wykrytych uchybień może być zaliczona do wymogu częstotliwości wizyt, jeśli odbywała się z uwzględnieniem nakazanego interwału czasowego" czytamy w wytycznych GLW.

W obszarze objętym ograniczeniami III kontrola będzie się odbywała 4 razy w roku w ostępach 3 miesięcznych. Ich liczba może być zmniejszona do 2 rocznie, jeśli ostatnia potwierdziła spełnienie wymagań bioasekuracji oraz prowadzony jest monitoring i nadzór choroby określony przepisami.

Pismo Sekretarza Stanu Szymona Giżyńskiego znajdziesz TUTAJ
Wytyczne głównego lekarza weterynarii znajdziesz TUTAJ

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA