ASF. Będą nowe kolory i nazwy stref występowania pomoru

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-04-2021,18:05 Aktualizacja: 27-04-2021,18:03
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej w Polsce w najbliższym czasie będą musieli się przyzwyczaić do nowych nazw oraz kolorów stref występowania afrykańskiego pomoru świń. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów w ramach Prawa o Zdrowiu Zwierząt w odniesieniu do ASF, zostały one ujednolicone do mapy publikowanej przez Komisję Europejską.

21 kwietnia 2021 r. decyzja wykonawcza Komisji nr 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do ASF utraciła moc w niektórych państwach członkowskich.

Decyzja wykonawcza Komisji nr 2014/709/UE została zastąpiona rozporządzeniem wykonawczym Komisji (RWK) 2021/605 ustanawiającym szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

ASF, padłe dziki w lasach, wirus ASF, przypadki choroby, bioasekuracja,

Tam padłe dziki są pozostawiane w lasach?

Od dłuższego czasu Wielkopolska Izba Rolnicza otrzymuje informacje o dużej ilości padniętych dzików znajdowanych w lasach, graniczących z powiatem wolsztyńskim. Zwierzęta są pozostawiane w lesie i nikt się nimi nie interesuje.   Walka z...

Nowe nazwy obszarów ASF

W załączniku I do tego rozporządzenia zostały określone obszary objęte ograniczeniami I, II i III, które odpowiadają dotychczasowym:

  • Obszar objęty ograniczeniami I stanowi dotychczasowy obszar ochronny;
  • Obszar objęty ograniczeniami II stanowi dotychczasowy obszar objęty ograniczeniami;
  • Obszar objęty ograniczeniami II stanowi dotychczasowy obszar zagrożenia;

Ponadto, w dn. 27 kwietnia br. opublikowane zostało rozporządzenia wykonawcze zmieniające zasięg regionalizacji, określony w załączniku I do ww. rozporządzenia.

W ramach uzgodnień z Komisją Europejską wynegocjowano, że niektóre obszary wymienione dotychczas w cz. III załącznika do decyzji 2014/709/UE zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami II. Przeniesienie obszarów dotyczy gmin w powiecie ostródzkim i oleckim.

Wynegocjowano także zmniejszenie zasięgu obszaru objętego ograniczeniami II w woj. mazowieckim, podlaskim oraz wielkopolskim, przez przeniesienie tych obszarów do obszaru objętego ograniczeniami I.

przemieszczanie świń, Komisja Europejska, ASF, strefy asf, trzoda chlewna, wirus asf, główny lekarz weterynarii

Przemieszczanie świń poza strefy ASF. Będzie okres przejściowy

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w Polsce będzie obowiązywał okres przejściowy na przemieszczanie świń poza strefy wytyczone w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Komisja Europejska 7 kwietnia opublikowała...

Nowe kolory stref ASF

W związku z wejściem w życie nowych przepisów zmieni się oznaczenie barwne obszarów na mapie udostępnionej na stronie internetowej GIW w celu ujednolicenia kolorystyki z mapą KE.

Obecnie będzie stosowana następująca kolorystyka na mapie GIW obszarów określonych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji 2021/605:

  • Obszar objęty ograniczeniami I będzie oznaczony kolorem niebieskim (dawniej: obszar ochronny - strefa żółta),
  • Obszar objęty ograniczeniami II będzie oznaczony kolorem różowym (dawniej: obszar objęty ograniczeniami - strefa czerwona),
  • Obszar objęty ograniczeniami III będzie oznaczony kolorem czerwonym (dawniej: obszar zagrożenia - strefa niebieska).

Nowe ujednolicone oznaczenia barwne stref ASF w Europie można zobaczyć TUTAJ

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA