Hodowcy i obrońcy praw zwierząt mają ten sam cel?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-10-2020,9:00 Aktualizacja: 11-10-2020,22:15
A A A

Hodowcy trzody chlewnej oraz organizacje prozwierzęce mają ten sam cel. Jest nim dbałość o dobrostan zwierząt.

Dla rolników, jak podkreśla Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, w przeciwieństwie do obrońców praw zwierząt, dobrostan świń ma kluczowe znaczenie w kontekście opłacalności produkcji.

- Dziś niemal każda chlewnia i każda ciężarówka jest czujnie śledzona przez aktywistów gotowych natychmiast nagłośnić każdą nieprawidłowość. Warto jednak nadmienić że szlachetność pobudek aktywistów prozwierzęcych nie usprawiedliwia posługiwanie się wątpliwymi i niesprawdzonymi argumentami - podkreślają hodowcy trzody chlewnej należący do KZP-PTCH POLPIG.

  • Dobrostan świń ma kluczowe znaczenie w kontekście opłacalności produkcji
  • Hodowcy w myśl zasady ustawy o ochronie zwierząt dbają o dobrostan świń
  • Zabiegi zootechniczne są regulowane przepisami unijnymi i krajowymi
  • Kastracja knurków wynika z potrzeb konsumentów, a nie producentów żywca
  • Leczenie świń zapobiega ich cierpieniu

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, wieprzowina, mięso wieprzowe, cena w Polsce

Krajowa cena żywca wieprzowego nadal spada

Tuczniki w Polsce w czwartym tygodniu września potaniały o kolejne 2%. Natomiast średnia cena świń rzeźnych klasy E w Unii Europejskiej spadła o 1%.    Żywiec wieprzowy w Polsce w dniach 21-27 września potaniał o kolejne 2% do wartości...

Dobrostan decyduje o opłacalności

Dobrostan zwierząt decyduje o ekonomii produkcji. Chore, zestresowane czy cierpiące świnie generują duże koszty ich utrzymania.

Hodowcy są ponadto zobowiązani do przez ustawę o ochronie zwierząt do dbałości o trzodę chlewną. Skrupulatnie, zwłaszcza na dużych fermach, kontrolują to służby weterynaryjne.

Rolnicy dbają o dobrostan zwierząt również pod kątek wizerunkowym. Nagłośnione przypadki złego utrzymywania zwierząt uderzają w całą branżę.

Hodowcy przestrzegają przepisów

Zabiegi zootechniczne wykonywane w trakcie produkcji są regulowane przepisami unijnymi i krajowymi.

Tuczniki coraz częściej nie mają obcinanych ogonów. Taki system utrzymania wymaga jednak wprowadzenia odpowiednich elementów do zabawy dla świń, aby ograniczyć ich znudzenie i agresję.

Aktualne wyzwania branży trzodziarskiej, Rolnicza Siódemka, walka z ASF, rozwój sektora produkcji trzody chlewnej.

Rolnicza Siódemka, czyli aktualne wyzwania branży trzodziarskiej

Nowy i skuteczny plan walki z afrykańskim pomorem świń (ASF), czy cyfrowy system obrotu lekami i zwierzętami. To tylko dwa punkty Rolniczej Siódemki, która jest wyzwaniem dla nowego resortu rolnictwa i polskiego sektora produkcji...

Kastracja knurków wynika z potrzeb konsumentów, a nie producentów żywca. Przetwórcy odrzucają mięso, które charakteryzuje się zapachem knura. Dlatego hodowcy coraz częściej decydują się na kastrację chirurgiczną tj. immunologiczną.

Prosięta są odsadzane od macior w wieku 28 dni. Naturalnie ma to miejsce w momencie, kiedy osiągają one wiek 14 - 17 tygodni. Hodowcy na całym świecie nie robią tego, ponieważ tak długie utrzymanie prosiąt z lochą praktycznie przekreśla ekonomiczny sens hodowli.

Bioasekuracja przede wszystkim

Hodowcy stosują również surowe zasady bioasekuracji. Błędy popełniane w tym zakresie lub niestosowanie się do tych wymogów jest powodem wybuchu chorób zakaźnych w stadzie.

- Bioasekuracji nie da się zastosować w gospodarstwach o małej skali produkcji. Skuteczna walka np. z ASF wymaga izolacji hodowli przed ptactwem czy innymi zwierzętami wolno żyjącymi. Produkcja zwierząt na wybiegach w żaden sposób nie pozwoli na utrzymywanie zwierząt w izolowanym i kontrolowanym środowisku - tłumaczą członkowie POLPIG.

Antybiotyki tylko do leczenia

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena, notowania tuczników, ASF w Niemczech, Covid-19

Ceny tuczników są stabilne, ale Covid-19 może to zmienić

Cena tuczników w Niemczech kolejny tydzień pozostaje bez zmian. Tamtejsze zakłady mięsne oferują producentom tych zwierząt stawki na poziomie 1,27 euro za kg w wadze bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,70 zł...

Producenci świń leczą chore zwierzęta przez co zapobiegają ich niepotrzebnemu cierpieniu. Terapia antybiotykowa jest stosowana zazwyczaj w ostateczności zawsze pod nadzorem lekarzy weterynarii.

Ubój zwierząt, które były leczone antybiotykami, jest możliwy dopiero po ich wyzdrowieniu oraz po upływie okresie karencji umożliwiającej bezpieczne pozbycie się środka leczniczego z organizmu.

- Stosowanie antybiotyków jako promotorów wzrostu zostało wyeliminowane w krajach unijnych z praktyki produkcyjnej ponad dekadę temu - podkreśla KZP-PTCH POLPIG.

Maciory na porodówkach przebywają w coraz lepszych warunkach. Wielu hodowców stosuje kojce porodowe, które można modyfikować tak, aby zorganizować odpowiednią przestrzeń zarówno dla macior jak i prosiąt.

Dobrostan podczas transportu

Gobarto 500, tuczarnia, Cedrob, trzoda chlewna, otwarcie tuczarni,

Sposób na niestabilne ceny tuczników

Prowadzi gospodarstwo rodzinne, w którym od lat tuczył warchlaki pochodzące z zakupu. Wahania cen żywca i niestabilna sytuacja na rynku sprawiły, że rolnik przystąpił do programu Gobarto 500.    Tadeusz Szukała warz z żoną Aldoną...

Dobrostan zwierząt jest również przestrzegany podczas ich załadunku i rozładunku. Jeśli jego zasady nie są stosowane jakość mięsa wieprzowego pozyskana od zestresowanych świń jest niższa.

Ogłuszanie zwierząt jest dokonywane na różne sposoby. Coraz więcej świń jest przed ubojem usypiana dwutlenkiem węgla. Dzięki temu zwierzęta, jak podkreśla POLPIG, są natychmiast pozbawione są świadomości i nie czują bólu oraz stresu podczas uboju.

- Fermy trzody chlewnej coraz częściej mogą pochwalić się zerowym śladem węglowym, najlepszą opieką weterynaryjna, dbałością o temperaturę, wilgotność, ściółkę aż po takie detale jak zabawki do gryzienia czy skubania przez świnie. Ponadto większa skala powoduje, że niskie koszty produkcji w przeliczeniu na jednostkę pozwalają utrzymać ceny produktów wieprzowych na poziomie dostępnym również dla rodzin o niskich dochodach - podkreśla KZP-PTCH POLPIG.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA