Drugi przypadek ASF w Lubuskiem. Trwa grodzenie terenu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-11-2019,16:05 Aktualizacja: 18-11-2019,16:06
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (18 listopada), że wczoraj tj. 17 listopada potwierdzono wystąpienie drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie lubuskim w powiecie nowosolskim.

Drugi przypadek ASF w woj. lubuskim został potwierdzony na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach,

Wirus został wykryty w zwłokach padłego dzika znalezionego w obrębie strefy skażonej wyznaczonej rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń i dzików na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego.

asf w lubuskiem, Tarnów Jezierny, powiat wschowski, szukanie martwych dzików

W województwie lubuskim znaleziono kolejne martwe dziki

W okolicach Tarnowa Jeziernego (pow. wschowski, woj. lubuskie) znaleziono kolejnych dziewięć martwych dzików. To efekt poszukiwań związanych z wykryciem w regionie ASF u zwierzęcia potrąconego przez samochód. - Znajdowaliśmy padłe...

Inspekcja Weterynaryjna informuje, że obszar skażony o obwodzie długości około 36 km jest od 15 listopada 2019 r. całkowicie grodzony. Działania związane z grodzeniem wspomnianego obszaru mają się zakończyć dzisiaj tj. 18 listopada.

"Trwają intensywne przeszukiwania obszaru skażonego oraz obszarów z nim sąsiadujących aby dokonać analizy sytuacji epizootycznej oraz zaplanować lokalizację budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia" czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Główny lekarz weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.

W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu