Czechy zostaną oficjalnie uznane za kraj wolny od ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-03-2019,11:40 Aktualizacja: 07-03-2019,11:40
A A A

Wirus ASF w Czechach nie został wykryty u dzików od 19 kwietnia 2018 roku. W związku z kraj ten, jak informuje portal 3trzy3, otrzymał poparcie państw członkowskich do zniesienia wszystkich ograniczeń związanych z afrykańskim pomorem świń.

Dziki zakażone wirusem znaleziono 21 czerwca 2017 roku w powiecie Zlin, 300 km na południowy wschód od Pragi. Służby weterynaryjne w tym rejonie wprowadziły 10 km strefę zapowietrzoną, w której znalazła się m.in. ferma świń utrzymująca 5000 sztuk.

Komisja Europejska od momentu wykrycia pierwszego przypadku ASF w Czechach tj. od 21 czerwca 2017 roku blisko współpracowała z krajowymi oraz regionalnymi władzami. Dzięki temu choroba była pod kontrolą.

dobrostan, trzoda chlewna, UE, koszty produkcji

Poprawa dobrostanu to wyższe koszty produkcji

Warunki dobrostanu zwierząt są określone w rozporządzeniu z 2008 r. Ich wdrożenie wiąże się jednak ze wzrostem kosztów produkcji i obniżeniem konkurencyjności w stosunku do trzody chlewnej produkowanej w USA, Kanadzie czy Brazylii.  ...

Przypadków ASF nie wykryto w Czechach od 19 kwietnia ubiegłego roku. W związku z tym KE zaproponowała państwom członkowskim zniesienie wszystkich ograniczeń w tym kraju. Wniosek ten został zatwierdzony.

Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności podkreślił, że przykład zwalczania ASF w Czechach pokazuje zasadność stosowania odpowiednich narzędzi i strategii. Dzięki nim choroba może zostać wyeliminowana.

Komisja Europejska ma przyjąć tę decyzję w najbliższych tygodniach. Podobne narzędzia kontroli, jakie zastosowano w Czechach, KE wdrożyła również w ostatnich miesiącach w Belgii.

Wirusa ASF w Czechach w trakcie trwania epidemii stwierdzono u 230 dzików, 212 martwych oraz 18 odstrzelonych. W tym okresie myśliwi odstrzelili tam 3526 tych zwierząt.

ASF nie przedostał się do świń domowych, przez co w Czechach nie wybuchło ani jedno ognisko tej choroby.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA