Poprawa dobrostanu to wyższe koszty produkcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-03-2019,9:30 Aktualizacja: 06-03-2019,9:27
A A A
Warunki dobrostanu zwierząt są określone w rozporządzeniu z 2008 r. Ich wdrożenie wiąże się jednak ze wzrostem kosztów produkcji i obniżeniem konkurencyjności w stosunku do trzody chlewnej produkowanej w USA, Kanadzie czy Brazylii.
 
Dobrostan trzody chlewnej w państwach unijnych określa dyrektywa Rady 2008/EC. Opisuje ona minimalne wymagania utrzymywania zwierząt w krajach członkowskich.
 
Wymagania te dotyczą jakości i powierzchni podłogi, przestrzeni dla macior i loszek, szkoleń dla personelu obsługującego zwierzęta, poziomu dopuszczalnego hałasu, dostępu do świeżej wody oraz wyznaczają wiek odsadzenia prosiąt na 4 tygodnie.
 
tuczniki, cena, żywiec wieprzowy, Niemcy

Ceny skupu tuczników w Unii Europejskiej pozostały bez zmian

Notowania tuczników w minionym tygodniu w większości krajów unijnych pozostały na poziomie sprzed tygodnia. W Niemczech osiągnęły wartość 1,4 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc).    Ceny tuczników w Niemczech, Danii,...
Według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. lochy prośne muszą być utrzymywane grupowo. Świnie powinny mieć także dostęp do zabawek, które zapewniają im możliwość zaspokajania naturalnej ciekawości wynikającej z zachowań behawioralnych. 
 
W krajach członkowskich jest również zakazane rutynowe obcinanie ogonków. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zagadnieniem, które jest szczególnie omawiane w ostatnich latach, jest chirurgiczna kastracja knurków. Jej celem jest ograniczenie zapachu knurzego w mięsie wieprzowym. 
 
Polska również musiała dostosować się do panujących standardów w produkcji trzody chlewnej.
 
Poprawa warunków dobrostanu wiąże się jednak ze wzrostem kosztów produkcji i obniżeniem konkurencyjności w stosunku do trzody chlewnej produkowanej w USA, Kanadzie, Brazylii.
wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Więcej przypadków ASF w całej Europie. W Polsce mamy nowe zgłoszenia

Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne 65 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Od początku stycznia odnotowano ich już 463. Kolejne przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie...
 
W krajach tych mimo niższych kosztów paszy, podwyższone standardy utrzymania świń nie zostały wprowadzone. 
 
Pod wpływem publicznej debaty, jak podaje KZP-PTCH, w Niemczech podwyższono standardy dobrostanu świń ponad wymogi unijne poprzez wprowadzenie w 2015 roku tzw. ”Initiative Tierwohl”.
 
Program zakładał stworzenie przez podmioty związane z produkcją wieprzowiny i drobiu bardziej kompleksowej odpowiedzialności za dobrostan zwierząt. 
 
Jest on jednak prowadzony na zasadzie dobrowolności, a stworzony fundusz branżowy pozwala na wypłacanie dodatkowych premii dla rolników, którzy zdecydowali się na podniesienie standardów dobrostanu powyżej wymogów unijnych.
 
W programie szczególny nacisk położono na ograniczenie wykonywania chirurgicznej kastracji knurków, zwiększenie powierzchni dla zwierząt w kojcach, ograniczenie obcinania ogonków poprzez wprowadzanie środków niwelujących stres i kanibalizm występujący wśród zwierząt czy swobodne utrzymanie loch w sekcji porodówek.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA