Chcą skutecznej walki z wirusem ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-02-2020,8:10 Aktualizacja: 13-02-2020,9:06
A A A
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wysłało pismo do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów. Domaga się w nim zacieśnienia współpracy i wypracowania skutecznej metody walki z wirusem, która ochroni branżę przed skutkami rozprzestrzeniania się choroby.
 
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF składa się z członków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej - POLPIG, przedstawicieli Polskiego Mięsa, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polski, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) oraz Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.
 
walka z asf w polsce, odstrzał dzików, specustawa asf, bioasekuracja, krzysztof niemczuk

Walka z ASF to nie tylko odstrzał dzików

Zwalczanie ASF nie polega tylko na odstrzale dzików - równocześnie musi być przestrzegana bioasekuracja, prowadzona identyfikacja i bezpieczna utylizacja padłych zwierząt oraz konfiskata żywności na granicach - przekonuje prof....
Pod koniec stycznia przedstawiciele porozumienia wysłali pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym proponują w jaki sposób walczyć z wirusem ASF. 
 
W swoich działaniach zakładają oni współpracę z administracją państwową i samorządową, środowiskiem naukowym, mediami oraz innymi podmiotami, którym bliski jest cel skutecznej walki z wirusem i ochrony branży przed skutkami rozprzestrzeniania się choroby. 
 
Przypominają, że wirus zagraża 166 tys. gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną. Łącznie w hodowli i przetwórstwie wieprzowiny zatrudnionych jest 270 tys. osób, a udział trzody chlewnej w towarowej produkcji rolniczej w 2018 r. wyniósł 13,1%.
 
Przedstawiciele porozumienia zwracają uwagę, że w programie walki z ASF brak jest spójnej koncepcji z uwzględnieniem działań resortu rolnictwa, środowiska, spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej i infrastruktury.
 
Proponują jednocześnie powołanie Koordynatora ds. walki z ASF podlegającego bezpośrednio premierowi, który przejmie kompetencje resortu rolnictwa, środowiska, spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej i infrastruktury w zakresie walki z ASF.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Notowania tuczników bez większych zmian

Rynek trzody chlewnej w Unii Europejskiej ustabilizował się. Ceny żywca wieprzowego w Niemczech i Danii pozostały bez większych zmian.    Ceny tuczników w ostatnim tygodniu stycznia w Niemczech wzrosły o 3 centy za kilogram wagi...
Wnioskują również za utworzeniem Centralnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (CZZK), którego zadaniem będzie funkcja doradcza, pomoc w przygotowaniu centralnego planu działań kryzysowych wraz z planem finansowym, monitorowanie realizacji oraz proponowanie zmian do planu. 
 
Domagają się zwiększenia środków budżetowych i unijnych przeznaczonych na walkę z wirusem ASF, likwidacji wszystkich gospodarstw utrzymujących świnie niespełniających minimalnych zasad bioasekuracji i stad trzody chlewnej, które nie zostały zarejestrowane i zgłoszone do Inspekcji Weterynaryjnej oraz likwidacji nielegalnych ubojów gospodarczych. 
 
Chcą także wprowadzenia przepisów usprawniających przemieszczenia pod nadzorem weterynarii przebadanych świń pomiędzy strefami ASF oraz zmian trybu wprowadzania i budowania niezbędnej infrastruktury do zabezpieczenia bioasekuracji gospodarstw.
 
Postulują również o wydanie wytycznych dotyczących bioasekuracji dla podmiotów transportujących świnie, zaopatrujących gospodarstwa z produkcją trzody chlewnej w pasze oraz inne środki produkcji, odbierających padlinę lub przemieszczających do innych rejonów sprzęt wykorzystywany w gospodarstwach rolnych.
 
Dania, ASF, afrykański pomór świń, prosięta, eksport prosiąt z Danii, ciężarówki, mycie i dezynfekcja, stacje myjące

Dania trzyma wirusa ASF na dystans

ASF wciąż nie przekroczył granicy Danii i kraj ten robi wszystko, aby temu zapobiec. Wszystkie ciężarówki, które wjeżdżają na jego teren z państw, w których występuje wirus ale nie tylko, są myte, dezynfekowane oraz...
Chcą także wydania wytycznych określających zasady wejścia inspektorów weterynarii na teren ferm oraz służb drogowych zamykających przepusty dla zwierząt i wydania zasad bioasekuracji dla myśliwych.
 
Ich zdaniem należy wprowadzić zakaz zostawiania patrochów w środowisku w całym kraju oraz skrócić okres zgłaszania polowań zbiorowych z 14 do 2 dni.
 
Pomocne w zwalczaniu wirusa zdaniem ekspertów byłoby wykorzystanie do wyszukiwania padłych dzików specjalnie szkolonych psów oraz szacowanie wielkości populacji dzików przy użyciu kamer termowizyjnych i dronów.
 
Porozumienie chce wprowadzenia przepisów umożliwiających odławianie i utylizację dzików żerujących w miastach zamiast przemieszczania ich na tereny leśne i zmianę przepisów wskazujących właściciela gruntu jako osobę pokrywającą koszty utylizacji padłych dzików.
 
Domaga się też wprowadzenia dla rolników możliwości stosowania pułapek samołownych na swoim terenie i grodzenia terenu z nowymi przypadkami ASF po wcześniejszym sprawdzeniu potencjalnego obszaru zakażenia na zewnątrz planowanego ogrodzenia. 
 
Porozumienie proponuje również zmiany w zakresie nadzoru weterynaryjnego, ograniczania skutków gospodarczych związanych z ASF, w zakresie odszkodowań i rekompensat dla rolników i zakładów mięsnych oraz w zakresie zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej walki z wirusem.
 
Szczegóły dotyczące postulatów znajdziesz na stronie internetowej Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej - POLPIG.
 
  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu