Ceny tuczników stabilizują się?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-09-2022,9:25 Aktualizacja: 06-09-2022,9:24
A A A
Ceny tuczników na niemieckiej dużej giełdzie pozostały bez zmian. Taki sam trend dotyczy krajowych notowań żywca wieprzowego. 
 
Żywiec wieprzowy w ostatnich tygodniach drożał, co było efektem stosunkowo niska podaż tuczników oraz wzrost popytu na wieprzowinę zarówno na rynku europejskim jak i w Azji.
 
Pomimo odbudowy własnej produkcji trzody chlewnej, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Chiny wykazują coraz większe zainteresowanie europejską wieprzowiną. W ostatnim okresie Chińczycy zatwierdzili trzy kolejne zakłady mięsne w Hiszpanii i w Holandii.
 
POLPIG, rozwój sektora wieprzowego, budowa nowych chlewni, krajowa produkcja prosiąt,

Mają strategię rozwoju sektora wieprzowego

Głównymi problemami krajowej branży jest rozdrobnienie produkcji, mała podaż prosiąt oraz ograniczenie budowy nowych chlewni. Zdaniem ekspertów większa koncentracja i specjalizacja produkcji świń wymaga również większej wiedzy...
Największe podwyżki cen skupu tuczników w 35 tygodniu odnotowano w Belgii, gdzie żywiec podrożał o 5 centów za kg. W Danii ceny wzrosły o 4 centy, w Austrii o 3 centy, we Francji o 2 centy, a w Hiszpanii i w Holandii o 1 cent. 
 
Obecnie rynek trzody chlewnej znalazł się w okresie stabilizacji cenowej. W Niemczech w notowaniach z 31 sierpnia cena skupu pozostała na poziomie 2,05 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 9,70 zł. 
 
Krajowe cena skupu pozostała również na niezmienionym poziome. Za klasę E rzeźnie płaciły średnio 9,70 zł za kg. Według ekspertów POLPIG w nadchodzących miesiącach zostaną utrzymane wysokie cen skupu żywca wieprzowego.
 
Polscy producenci świń będą odrabiać straty pod warunkiem dostępności do dwutlenku węgla na liniach ubojowych oraz braku rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na nowe rejony.
 
W Unii Europejskiej w ostatnim tygodniu sierpnia dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali średnio 206,70 euro za 100 kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 974 zł. Cena ta była o 2% i o 7% wyższa niż tydzień i miesiąc wcześniej, a także o 45,5% niż przed rokiem. 
 
ASF, szczepionka przeciwko ASF, wirus ASF, dziki, trzoda chlewna, świnie, ogniska ASF, Wietnam, pogłowie świń, wirus

Szczepionka przeciwko ASF to duże wyzwanie

Prace nad szczepionką przeciw ASF trwają co najmniej od przełomu lat 60-70-tych ubiegłego stulecia. Mimo ogromnych nakładów finansowych wciąż nie udało się jej wynaleźć. Dlaczego? Hodowcy trzody chlewnej wciąż zastanawiają się, dlaczego...
W Polsce, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, cena świń rzeźnych tej klasy, wyrażona w euro była o 2,72 euro za 100 kg wyższa niż średnio w Unii Europejskiej i wyniosła 209,42 euro za 100 kg, czyli 987 zł. 
 
Drożej niż w Polsce płacono m.in. we Francji, dzie cena wynosiła 211,00 euro za 100 kg(około 994 zł), w Hiszpanii 211,11 euro za 100 kg(około 995 zł) i w Niemczech 211,95 euro za 100 kg(około 999 zł).
 
Z kolei mniej uzyskiwali producenci w Danii, gdzie płacono 180,03 euro za 100 kg(około 848 zł) i w Niderlandach 182,91 euro za 100 kg (około 862 zł). 
 
W Polsce w czwartym tygodniu sierpnia trzodę chlewną kupowano średnio po 7,62 zł za kg. Było to o 2% drożej niż tydzień wcześniej i o 8% niż przed miesiącem, a także o 56% niż w analogicznym tygodniu 2021 r. 
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA