ASF. Wciąż pojawiają się nowe przypadki choroby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-05-2018,11:00 Aktualizacja: 04-05-2018,11:50
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 56 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 23-29 kwietnia 2018 r.

Wśród 72 martwych dzików służby weterynaryjne znalazły wirusa u 66 padłych sztuk oraz sześciu odstrzelonych.

Najwięcej przypadków w okresie od 23 do 29 kwietnia 2018 r. wystąpiło ponownie w woj. mazowieckim. Coraz więcej chorych dzików służby weterynaryjne znajdują również w woj. warmińsko-mazurskim.

ASF, wirus ASF, dziki, trzoda chlewna

ASF - bez zdecydowanych działań nie pokonamy wirusa

Ze strony rządu brak jest stanowczych działań zmierzających do redukcji populacji dzików. Z kolei zbyt niskie dofinansowanie inspekcji weterynaryjnej spowodowało, że program bioasekuracji w całym kraju został rozłożony na cztery lata.  ...

Przypadki ASF tradycyjnie odnotowano również w pozostałych dwóch województwach, w których jest obecna choroba tj. w lubelskim i podlaskim.

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. lubelskim we wsi Mościska położonej w powiecie parczewskim w odległości 34 km od granicy z Białorusią. Służby weterynaryjne znalazły tam 6 padłych sztuk.

Niepokoją przypadki u dzików, u których wykryto obecność przeciwciał. Pierwszego takiego osobnika stwierdzono właśnie na terenie woj. mazowieckiego w okolicach Korczewa. Ponadto trzy takie przypadki odnotowano w woj. lubelskim i jeden w podlaskim.

Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA