ASF tam jeszcze nie dotarł, ale dmuchają na zimne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2019,14:30 Aktualizacja: 16-07-2019,14:35
A A A

Afrykański pomór świń nie dotarł jeszcze do województwa kujawsko-pomorskiego, ale tamtejsi rolnicy mogą ubiegać się o pieniądze na zabezpieczenia przed wirusem.

- ASF jest 50 km od południowej części naszego województwa, ale od dwóch lat trwają intensywne prace polegające na koordynacji współpracy służb. To spowodowało, że choroby jeszcze u nas nie ma - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas spotkania ze starostami.

Ardanowski na temat ASF: możemy mówić o umiarkowanych sukcesach

Afrykański pomór świń to w Polsce nadal ogromny problem, a walkę naszego kraju z wirusem uważnie obserwuje cała Unia Europejska. Właśnie dlatego Jan Krzysztof Ardanowski na kolejnych spotkaniach z unijnymi ministrami rolnictwa uspokaja, że...

Na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw powiedział, że to dzik jest nosicielem tej bardzo groźnej dla gospodarki choroby, więc jego służby ściśle współpracują z Lasami Państwowymi i kołami łowieckimi.

- Ustalamy limity odstrzału i to powoduje, że tereny najbardziej zagrożone są chronione przez ograniczenie populacji dzików. Oczywiście wszystkiego nie da się wyeliminować. Mamy ponadto przygotowaną całą akcję informacyjną i są środki na poprawę bioasekuracji w gospodarstwach - zapewnił wojewoda.

Paweł Czyżewski, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu zdradził, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie kolejny nabór w konkursie na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.

Będzie można uzyskać środki finansowe na zabezpieczenie przed ASF - m.in. na ogrodzenie, maty dezynfekujące, myjki ciśnieniowe i inne elementy związane z profilaktyką. - Zainteresowanie jest duże. Dofinansowanie jakie można uzyskać to 100 tys. zł - dodał.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: Radio Pomorza i Kujaw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA