ASF. Niestety mamy dwa nowe ogniska pomoru

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-07-2018,11:35 Aktualizacja: 18-07-2018,11:40
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o tym, że wirus afrykańskiego pomoru świń dostał się do kolejnych dwóch gospodarstw w województwie lubelskim. Służby weterynaryjne musiały poddać utylizacji 38 świń.

Ognisko ASF nr 163 a zarazem 59 w tym roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 13 lipca z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń.

Gospodarstwo jest położone w miejscowości Dawidy w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim w województwie lubelskim w obszarze zagrożenia.

projekt zwalczania asf, dziki, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

ASF. Będzie 10 milionów złotych więcej na zwalczanie pomoru?

Program zwalczania ASF ma być znowelizowany. Zmiany wprowadza projekt rozporządzenia. Najważniejszą jest wzrost szacowanych ogólnych kosztów realizacji programu na terytorium Polski w 2018 r. z 28,4 mln do 38,2 mln zł (9,2 mln euro)....

Ognisko ASF nr 164 a zarazem 60 w 2018 roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 13 lipca z krajowego laboratorium w Puławach w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 świń.

Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Domaszewnica w gminie Ulan Majorat w powiecie radzyńskim w województwie lubelskim. Znajduje się ono w obszarze objętym ograniczeniami.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA