ASF. Mamy 115. ognisko choroby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-10-2021,17:55 Aktualizacja: 23-10-2021,17:58
A A A

Afrykański pomór świń niestety wciąż jest stwierdzany w stadach świń domowych. Główny Inspektorat Weterynarii kilka godzin po potwierdzeniu 114. ogniska poinformował o kolejnym, już 115.

Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2021 roku wzrosła do 115. Najnowsze zostało naniesione na mapę obrazującą występowanie ASF w naszym kraju opublikowaną na stronie internetowej GIW.

Ognisko ASF nr 2021/115 (ognisko pierwotne) wyznaczono 22 października w gospodarstwie, w którym utrzymywano 269 świń (41 loch, 124 prosięta, 10 tuczników, 93 warchlaki, 1 knur).

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 114. ognisko ASF

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę 114. ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ich liczba w tym roku jest największa w całej ośmioletniej walce z tą chorobą w naszym kraju. Wirus ASF u świń został potwierdzony w...

Gospodarstwo jest położone w miejscowości Bratian w gminie Nowe Miasto Lubawskie w powiecie nowomiejskim w woj. warmińsko-mazurskim na obszarze objętym ograniczeniami III.

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami IW oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Liczba ognisk ASF w województwie warmińsko-mazurskim wzrosła do 17.Znajdowało się w nich łącznie 4364 świń.

Województwo warmińsko-mazurskie jest drugim w Polsce pod względem liczby przypadków ASF u dzików. Do 22 października służby potwierdziły ich 303.

Mapę najnowszych ognisk i przypadków ASF znajdziesz TUTAJ

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu