ASF blokuje eksport i przyczynia się do dużych strat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-02-2018,15:00 Aktualizacja: 01-02-2018,12:18
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) spowodował zablokowanie polskiego eksportu produktów z wieprzowiny. Aby powstrzymać jego rozprzestrzenianie się rząd chce, żeby zasady bioasekuracji obowiązywały na terenie całego kraju. 
 
Wirus ASF przyczynił się do zablokowania polskiego eksportu wieprzowiny i jej przetworów między innymi do Chin, Japonii czy Korei, które były największymi odbiorcami tego rodzaju mięsa.
 
- Do Chin w 2013 r. wysłaliśmy 60 tys. ton mięsa wieprzowego z Polski, gdyby nie problem z ASF teraz byśmy wysyłali blisko 100 tys. ton - w radiowej Jedynce tłumaczył Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ożywienie na rynku wieprzowiny. Ceny w Niemczech wzrosły o 3 centy

Hodowcy i producenci trzody chlewnej mogą odetchnąć z ulgą. Po ostatnich spadkach cen żywca wieprzowego i ubiegłotygodniowej stabilizacji rynek ożywił się.    Nadpodaż tuczników, którą obserwujemy od początku roku...
Obecnie, poza krajami Unii Europejskiej największymi importerami polskiej wieprzowiny są: Stany Zjednoczone, Kanada, Hongkong i Singapur.
 
Aby poprawić sytuację w branży rząd prowadzi konsultacje dotyczące ministerialnego rozporządzenia, na mocy którego zasady bioasekuracji, mające chronić przed rozprzestrzenianiem się ASF, będą obowiązywały w gospodarstwach na terenie całego kraju.
 
- Podejmowane przez Ministerstwo Rolnictwa i rząd działania są coraz bardziej skuteczne, jednak nie możemy jeszcze powiedzieć, że zatrzymaliśmy rozwój choroby. Mam jednak nadzieję, że kolejna specustawa, która została wprowadzona 1 stycznia spowoduje, że ten proces zostanie spowolniony - mówił Wiesław Różański.
 
Jego zdaniem wprowadzenie nowych zasad ograniczy rozprzestrzenianie się choroby i umożliwi odbudowę bezpieczeństwa i eksportu. 
 
- Ministerstwo planuje objąć cały kraj obowiązkiem zasad bioasekuracji w ramach hodowli zwierząt. To spowoduje, że przypadki przenoszenia tej choroby będą ograniczane – dodał gość radiowej Jedynki.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA