Zainteresowani ubojem na własne potrzeby będą za darmo szkoleni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2017,11:00 Aktualizacja: 25-04-2017,11:25
A A A

Projekt nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt zakłada, że powiatowi lekarze weterynarii będą bezpłatnie szkolić osoby chcące dokonywać uboju zwierząt gospodarskich na własne potrzeby własne.

Rolnicy już od dłuższego czasu apelowali o zmianę przepisów dotyczących uboju gospodarczego. Wyrazem tego było m.in. wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministra rolnictwa.

ubój gospodarczy, krir, krajowa rada izb rolniczych, ministerstwo rolnictwa

Ubój gospodarczy. Rolniczy samorząd za mniejszymi wymogami

W jednym z ostatnich wystąpień do ministra rolnictwa, Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się zmiany przepisów dotyczących uboju gospodarczego. W rozporządzeniu szefa resortu są bowiem określone kwalifikacje dla osób, które mogą...

Rolniczy samorząd domagał się liberalizacji przepisów, zgodnie z którymi uboju świń, owiec, kóz w gospodarstwach dokonywać mogą wyłącznie osoby: pełnoletnie, posiadające wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe, a przede wszystkim po odbytym szkoleniu teoretycznym oraz trzymiesięcznej praktyce na stanowisku ubojowym, pod stałym nadzorem osoby posiadającej udokumentowany 3-letni staż pracy.

Zdaniem KRIR jest bardzo mało osób posiadających takie kwalifikacje, a firmy ubojowe nie chcą przyjmować praktykantów. "Ubój na potrzeby własne to tradycja, a te przepisy prowadzą do utrudnień dla rolników, zwłaszcza dla prowadzących małe gospodarstwa rodzinne" - napisano wówczas w wystąpieniu.

W odpowiedzi resort poinformował, że trwają prace legislacyjne nad projektem Ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, który ma na celu wprowadzenie do krajowego porządku prawnego przepisów unijnego rozporządzenia w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania (jest bardziej liberalne niż polskie przepisy). Dokument jest już przygotowywany do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów, a później trafi zapewne do Sejmu.

indie, krowy, ubój krów, kara za ubój krów, bydło, wołowina, Gudżarat

Dożywocie za ubój krów. To nie zwierzę, tylko symbol życia

W indyjskim stanie Gudżarat na zachodzie Indii regionalny parlament uchwalił ustawę przewidującą karę dożywotniego więzienia za ubój krów - zwierząt w hinduizmie uznawanych za święte. To pierwszy stan, tak surowo karzący za zabicie...

Przewidziano w nim zmiany dotyczące kwalifikacji osób dokonujących uboju zwierząt w gospodarstwie na potrzeby własne.

"Zakłada się, że bezpłatne szkolenia osób zainteresowanych ubojem zwierząt na potrzeby własne będą organizowane przez powiatowych lekarzy weterynarii. Projekt ustawy zakłada uproszczony tryb uzyskiwania kwalifikacji w przypadku osób zainteresowanych ubojem zwierząt w gospodarstwie polegający na udziale w szkoleniu organizowanym przez powiatowego lekarza weterynarii bez obowiązku zdawania egzaminu i odbywania praktyki w rzeźni" - wyjaśniło ministerstwo.

Resort zapewnia, że jednocześnie mają zostać uchylone obowiązujące przepisy w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do uboju, w tym obowiązek zawodowego wykształcenia oraz odbycia praktyki na stanowisku ubojowym.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu