Komisarz twittuje o uboju rytualnym. Jest zakazany w całej UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2020,18:25 Aktualizacja: 05-10-2020,18:40
A A A

Ubój zwierząt bez uprzedniego pozbawienia ich świadomości jest już UE zakazany. Ubój bez ogłuszenia, na potrzeby związane z obrzędami religijnymi, to jedyny wyjątek - napisał na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

W innym tweecie komisarz napisał, że zakaz uboju bez ogłuszenia jest taki sam w całej Wspólnocie, natomiast różnie interpretowane są wyjątki od tego zakazu. "W Niemczech ściśle, w Polsce praktycznie bez ograniczeń" - wskazał.

piątka dla zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny, zwierzęta futerkowe, eksport mięsa

Polska ograniczy ubój? Konkurencja już zaciera ręce

Konsekwencje tzw. "piątki dla zwierząt" będą zgodne z przewidywaniami. - Konkurencja zastąpi polskie dostawy mięsa z uboju rytualnego w ciągu jednego dnia - usłyszała od importerów "Rzeczpospolita". Nie będziemy zarabiać...

Zwrócił też uwagę, że w Niemczech właściwe organy przyznają odstępstwo dla uboju bez ogłuszania na podstawie wniosku członków stowarzyszeń religijnych. "Wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w kraju oraz muszą udowodnić, że zasady religijne wymagają spożywania takiego mięsa (ETO 31/2018)" - napisał Wojciechowski.

Zamieścił też fragment z tego samego raportu ETO 31/2018 o uboju bez ogłuszenia w Polsce: "Właściwe organy sprawdzają jedynie, czy ubój odbywa się w rzeźniach oraz czy zwierzęta są krępowane. Nie ma wymogu sprawdzenia, czy odstępstwo jest poparte istnieniem zamówień handlowych na takie mięso".

Komisarz porównuje też dane o wielkości hodowli bydła (w przeliczeniu na 100 ha gruntów rolnych w 2017 roku: "Polska - 43 szt. bydła/100 ha, Niemcy - 73 szt. bydła /100 ha. Polska z ubojem 'rytualnym', Niemcy bez. Czyli nie jest tak, że brak uboju bez ogłuszenia = likwidacja hodowli bydła" - komentuje.

Wojciechowski cytuje też, jak pisze, "starą kupiecką anegdotę". "Tu wszyscy chodzą boso, tu się nie sprzeda żadnych butów - ocenił jeden kupiec i odjechał. Tu wszyscy chodzą boso, tu się sprzeda mnóstwo butów - ocenił drugi i zaczął sprzedawać. Dedykuję 'uświadamiaczom', że w Polsce nie ma rynku wołowiny".
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu