Zła wiadomość dla drobiarzy. Bruksela porozumiała się z Ukrainą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2019,12:30 Aktualizacja: 20-03-2019,12:44
A A A

Komisja Europejska zawarła z Ukrainą wstępne porozumienie w sprawie importu kurczaków, które może uderzyć w polskich producentów drobiu.

Chodzi o zgodę na bezcłowy import 50 tys. ton mięsa. Do tej pory odbywało się to "tylnymi drzwiami" wykorzystując nieprecyzyjne zapisy umowy o wolnym handlu z UE (DCFTA) - informuje portal rmf24.pl

jaja, produkcja jaj, ukraina, łotwa, ovostar union, Katarzyna Gawrońska,

Ukraińskie inwestycje zagrożeniem dla naszych producentów jaj

Producenci jaj w Polsce i UE mogą w najbliższych latach mieć kłopoty z powodu planowanych przez ukraiński Ovostar Union wielkich inwestycji na Łotwie, ale niewykluczone także i w Polsce. - Śledząc działania Ovostaru zauważamy, że Ukraińcy w coraz...

- To dla nas zła wiadomość. Oznacza stałe dostawy mięsa ze strony ukraińskiej. Jedyny mały pozytyw, który możemy tutaj znaleźć, to, że import został ujęty w ramy, bo do tej pory był praktycznie nieograniczony - mówi Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej (KRD-IG).

- Komisja Europejska poinformowała o wstępnym porozumieniu przedstawicieli państw członkowskich UE i żaden kraj nie zaprotestował. Polska też - powiedział nieoficjalnie stacji jeden z unijnych dyplomatów.

W umowie o wolnym handlu z Ukrainą, KE zostawiła lukę prawną. Import drobiu (np. fileta czy nóżki z kurczaka) został wprawdzie ograniczony bezcłowymi kotwami, ale nie objęły one "niestandardowych kawałków mięsa", tzw. pozostałych części.

Ukraińcy wymyślili zatem sposób, aby to wykorzystać: w filecie kurczaka pozostawiali kość strzałkową, dzięki czemu był on klasyfikowany jako owe "pozostałe części".

Dostawy trafiały do UE bez płacenia cła. Następnie w firmach głównie w Holandii, w Polsce i na Słowacji kość była usuwana, a mięso już jako czysty filet pochodzący ze Wspólnoty rozpowszechniany był na rynku.

źródło: rmf24.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA