Za kilka lat nasz drób będzie najczęściej spożywanym mięsem na świecie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2017,13:25 Aktualizacja: 24-08-2017,13:47
A A A

Od 2014 roku Polska jest liderem produkcji drobiu w Europie. Aby utrzymać pozycję rodzimi drobiarze muszą postawić na rozwój eksportu i specjalizację. A według Komisji Europejskiej wytwórczość tego gatunku mięsa w UE w 2018 r. wzrośnie o 0,8 proc. do 14,5 mln ton.

Według szacunków OECD-FAO w 2025 roku drób będzie najchętniej spożywanym mięsem na świecie. W 2016 r. konsumpcja wyniosła już 28,5 kg na osobę, zaś w bieżącym powinna sięgnąć 29 kg.

ptasia grypa, grypa ptaków, migracje ptaków, hodowla drobiu, Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii

Inspekcja ostrzega hodowców drobiu. Grypa ptaków może wrócić

Skuteczne zwalczanie grypy ptaków w okresie jesienno-zimowym 2016/2017 nie powinno uśpić czujności hodowców - przestrzega Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii. I prosi o przygotowanie gospodarstw utrzymujących drób...

Prognozy pokazują, że ta tendencja będzie się utrzymywać, choć wzrost nie będzie tak duży jak w minionych latach. Drób zaczęli doceniać także mieszkańcy Afryki i Azji, o czym świadczy rosnąca podaż na ten surowiec.

Polskie mięso wyróżnia wysoka jakość i walory smakowo-zapachowe, zaś o jego wysokiej konkurencyjności decyduje też cena. Naszymi atutami jest ponadto specjalizacja produkcji, wysoka efektywność, dostęp do tańszych surowców oraz wykwalifikowani hodowcy, którzy chcą rozwijać gospodarstwa.

Hodowcy drobiu, którzy chcąc zwiększać swoje wyniki, powinni postawić na eksport tym bardziej, że rodzimy rynek nie jest w stanie w pełni wykorzystać dynamicznie rosnącej produkcji.

- Dziś polski drób z powodzeniem zdobywa uznanie na Dalekim Wschodzie, w Azji i nawet w Afryce. Otwarcie na inne rynki to ogromna szansa. Szczególnie, że dysponujemy niezbędnym zapleczem technologicznym - komentuje Joanna Rybak, kierownik produktu De Heus. 

skażone jaja, afera z jajami, fipronil, kury, drób, import jaj do polski

GIS: ilości fipronilu w skażonych kurczakach nie zagrażają zdrowiu

Skażone fipronilem mięso drobiowe pochodzące z kurczaków z Niemiec nie zagraża zdrowiu, gdyż stężenie było bardzo niewielkie - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jednak każde przekroczenie zawartości tej substancji dyskwalifikuje...

Negatywny wpływ na koniunkturę rynku drobiu miała ptasia grypa, ale znawcy podkreślają, że inwestycje w tym sektorze są długoterminowe. I choć wirus znacznie wyhamował rozwój nowych producentów, to pozostali, mimo występowania ognisk, kontynuowali wytwórczość.

- Było to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa i przestrzeganiu tak ważnych zasad bioasekuracji na fermach - ocenia ekspertka.  

- Polscy hodowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że aby ich produkt był konkurencyjny, musi posiadać certyfikat, który potwierdzi jakość i bezpieczeństwo wszelkich procesów składających się na produkt końcowy - przekonuje z kolei Michał Szafryna, kierownik produktu De Heus.

Certyfikaty IKB, GMP, GMP+ oraz QS są coraz bardziej powszechne na polskich fermach drobiu.

Kampylobakterioza, bakteria, biegunki, mięso drobiowe

Mięso drobiowe źródłem bakterii wywołującej kampylobakteriozę

Kampylobakterioza to choroba wywoływana przez bakterie z rodzaju Campylobacter, które powodują zakażenie żołądka i jelit. U zainfekowanego człowieka jest ona najczęstszą przyczyną ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego.    Bakterie...

- To właśnie bezpieczeństwo i smak polskiego mięsa decyduje o jego konkurencyjności na międzynarodowym rynku. Trzeba być jednak świadomym szans i zagrożeń. Jednym z nich może być stosunkowo niska rentowność produkcji w kraju. Szansą na rozwiązanie tego problemu może być obecność na rynkach, które charakteryzują odmienne preferencje zakupowe. W Azji elementy tuszy, które Europejczycy uważają za bezużyteczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ten sposób producenci mogliby wpłynąć na wzrost marży - dodaje Szafryna.

Więcej o perspektywach polskiego mięsa, bezpieczeństwie produkcji i certyfikatach, a także o wyzwaniach hodowli drobiu będzie można dowiedzieć się podczas Agro Days w Warszawie. Dni Hodowcy 2017 zaplanowano na 14 i 15 października.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu