Inspekcja ostrzega hodowców drobiu. Grypa ptaków może wrócić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2017,8:45 Aktualizacja: 24-08-2017,8:58
A A A

Skuteczne zwalczanie grypy ptaków w okresie jesienno-zimowym 2016/2017 nie powinno uśpić czujności hodowców - przestrzega Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii. I prosi o przygotowanie gospodarstw utrzymujących drób do obrony przed przeniknięciem wirusa.

Pismo wystosowane przez szefa Inspekcji Weterynaryjnej wiąże się z nadchodzącym okresem wzmożonej migracji dzikich ptaków, które mogą potencjalnie roznosić wirusa grypy.

Kampylobakterioza, bakteria, biegunki, mięso drobiowe

Mięso drobiowe źródłem bakterii wywołującej kampylobakteriozę

Kampylobakterioza to choroba wywoływana przez bakterie z rodzaju Campylobacter, które powodują zakażenie żołądka i jelit. U zainfekowanego człowieka jest ona najczęstszą przyczyną ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego.    Bakterie...

"Jak pokazują doświadczenia zebrane w trakcie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków, najlepszą i jednocześnie najtańszą w wymiarze globalnym metodą zabezpieczenia gospodarstw jest właściwa prewencja przez stosowanie odpowiednich środków bioasekuracyjnych" - podkreśla Niemczuk.

Prosi, by hodowcy drobiu odpowiednio do specyfiki swoich gospodarstw już teraz pomyśleli o:

  • zabezpieczeniu słomy, która będzie wykorzystywana w chowie ściółkowym przed dostępem dzikiego ptactwa (przetrzymywanie jej w zamkniętych pomieszczeniach, zadaszenie itp.)
  • regularnym przeglądzie wszelkich połączeń i rur (silosy paszowe) pod kątem obecności zanieczyszczeń, np. odchodów dzikich ptaków
  • eliminacji wszelkich możliwych do usunięcia nieszczelności budynków inwentarskich (siatki w oknach i innych otworach, zabezpieczenie kominów wentylacyjnych)

asf, ptasia grypa, Krzysztof Niemczuk, Instytut Weterynaryjny w Puławach, służby weterynaryjne, bioasekuracja

Ptasia grypa minęła, trwa walka z ASF

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomiast stale wykrywane są przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików - poinformował prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach....

Główny lekarz weterynarii zaleca ponadto powstrzymanie się od tworzenia sztucznych zbiorników wodnych na terenie gospodarstw, zabezpieczenie już istniejących przed dostępem dzikiego ptactwa i niedokarmiania go w obejściach. Jeśli w gospodarstwie są drzewa owocowe, należy jak najczęściej uprzątać opadłe owoce.

"W przypadku, gdy do gospodarstwa mają dostęp osoby polujące na dzikie ptactwo, należy je uświadomić, aby obróbka upolowanych zwierząt odbywała się w bezpiecznej odległości od zabudowań hodowlanych, a sprzęt i odzież zostały poddane właściwym zabiegom higienicznym" - czytamy w piśmie GLW.

W Polsce na przełomie 2016 i 2017 roku odnotowano 65 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu. Likwidacja ostatniego miała miejsce 20 kwietnia. Zgodnie z przepisami międzynarodowymi, po trzech miesiącach od tego faktu kraj odzyskał status wolnego od grypy ptaków.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu