Wybito już setki tysięcy ptaków. Skąd wirus wziął się w Polsce?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2020,8:10 Aktualizacja: 09-01-2020,8:15
A A A

Nie wiadomo, w jaki sposób do polskich ferm drobiu dostał się wirus grypy ptaków. Do tej pory stwierdzono 9 ognisk choroby. Zostało już zlikwidowane ok. 200 tys. ptaków - poinformował Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.

Wysoce zjadliwą grypę ptaków (podtyp H5N8) wykryto w Polsce 31 grudnia 2019 r. w gospodarstwie, gdzie znajdowało się ponad 12 tys. indyków, w gminie Uścimów (pow. lubartowski, woj. lubelskie).

grypa ptaków, drób, lubelskie, wirus grypy ptaków h5n8, ognisko ptasiej grypy, eksport drobiu, ograniczenia importowe

Posypały się kolejne zakazy importu polskiego drobiu

Singapur, Białoruś, Ukraina, RPA, Korea, a wcześniej Hongkong. Wszystkie te kraje wprowadziły tymczasowe zakazy importu polskiego drobiu z uwagi na występowanie w naszym kraju wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Główny lekarz...

Później stwierdzono jeszcze 8 ognisk choroby: siedem w powiecie lubartowskim i jedno w woj. wielkopolskim (powiat Ostrów Wielkopolski).

Jak mówił Giżyński, gdy grypa ptaków wystąpiła w Polsce poprzednim razem (na przełomie 2016 i 2017 r.) i wiadomo było, że zaczęła się od dzikich ptaków, a potem "drogą naturalną" zaraziły się ptaki hodowlane.

Obecnie nie wiadomo, co jest przyczyną zarażenia drobiu. - Nie ma żadnych udowodnionych sytuacji, by ptaki przelotne, padłe, były powodem przedostania się tego wirusa do hodowli - podkreślił.

- Wirus zaatakował wieś hodowlaną (Stary Uścimów), gdzie jest 100 tys. indyków, podobnie było w Wielkopolsce, gdzie zaatakował powiat Ostrów Wielkopolski, gdzie jest 1 mln kur - mówił polityk. Podkreślił, że od kilku dni, dzięki sprawnej pracy służb weterynaryjnych, na szczęście nie ma następnych ognisk choroby.

ptasia grypa, produkcja drobiu, produkcja jaj, handel mięsem

Ptasia grypa blokuje eksport drobiu i jaj

Sprzedaż polskiego mięsa drobiowego rosła w tempie 12 proc. rocznie, z czego połowa była zasługą dwóch niedawno odzyskanych rynków: chińskiego i południowoafrykańskiego. Znów je tracimy. "Dziennik Gazeta Prawna"...

Wiceminister zaznaczył, że sprawa zarażania wirusem drobiu jest badana, kompetencje do tego mają właściwe organy państwa. Tłumaczył, że wyjaśnienie sprawy jest bardzo istotne, gdyż poznanie źródła zakażenia ułatwia likwidację choroby.

- Podczas poprzedniej epidemii grypy ptaków w naszym kraju zutylizowano ok. 5,5 mln ptaków, w tej - mamy już ponad 200 tys. Jednocześnie pracujemy prewencyjne, by wyprzedzić pojawienie się następnych ognisk - wyjaśnił wiceszef resortu rolnictwa.

Giżyński zaznaczył, że wirus jest bardzo "zjadliwy" jeżeli chodzi o drób, bo skutecznie zabija ptaki, ale natychmiast ginie w temperaturze 70 stopni Celsjusza - pada także od detergentów i mydła, stąd przestrzeganie zasad higieny i czystości zabezpiecza przed grypą ptaków.

Wystąpienie w Polsce grypy niesie konsekwencje dla branży drobiarskiej, głównie w postaci ograniczenia eksportu.

grypa ptaków, drób, wielkopolskie, wirus grypy ptaków h5n8, wirus ptasiej grypy, ognisko ptasiej grypy, ferma drobiu

KIPDiP pomoże rolnikom i weterynarzom wyceniać straty

Wirus grypy ptaków w Polsce oznacza dla hodowców wymierne straty. Najbardziej dotkliwie obecność choroby drobiu odczuwają gospodarstwa ze stref zapowietrzonych gdzie dochodzi do fizycznej likwidacji całych stad drobiu. Przy uboju...

Część krajów wstrzymała, bądź ograniczyła import drobiu - m.in. Hongkong, Singapur, RPA, Chiny, Japonia. Ukraina i Białoruś stosują zasady regionalizacji, czyli będą sprowadzać drób z wyłączeniem województw: lubelskiego i wielkopolskiego.

Polska jest największym producentem drobiu w UE z udziałem sięgającym 17 proc. (wg danych z 2017 r.) i jednym z 10 największych światowych m.in. po Stanach Zjednoczonych, Chinach i Brazylii.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2018 r. produkcja mięsa drobiowego wyniosła 2,9 mln ton i była o 4,3 proc. wyższa niż w poprzednim roku. Wywóz mięsa drobiowego wzrósł o 13,5 proc. do ok. 1,4 mln ton.

Szacuje się, że w 2019 r. produkcja mogła wynieść 3,2 mln ton, a eksport zwiększy się o ok. 10 proc. Wywóz drobiu będzie stanowił ok. 44 proc. produkcji tego sektora, głównie wywożone jest mięso surowe kurczaków.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu