Salmonella w stadach indyków nadal będzie zwalczana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2023,13:40 Aktualizacja: 16-01-2023,13:40
A A A

Krajowy program zwalczania salmonelli w stadach indyków hodowlanych będzie obowiązywał do 2025 roku - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia. To kontynuacja dotychczasowego programu na lata 2020-2022.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków hodowlanych" na lata 2023-2025.

zwalczanie salmonelli w stadach niosek, serotypy Salmonella, kura Gallus gallus

Program zwalczania salmonelli w stadach niosek zostanie przedłużony

Krajowy program zwalczania salmonelli w stadach niosek będzie obowiązywał do 2025 r. - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia. W 2021 r. zanotowano w Polsce ponad 8,2 tys. przypadków zatruć salmonellą u ludzi. Na stronach Rządowego...

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu salmonelloza jest najczęściej notowaną chorobą odzwierzęcą w Polsce. Wskazano, że do zakażeń u ludzi w 2021 r. dochodziło najczęściej przez spożywanie skażonych produktów pochodzenia zwierzęcego, między innymi jaj i produktów jajecznych oraz mięsa i przetworów mięsnych, w tym drobiowych.

Kontynuacja realizacji programu pozwoli w dłuższej perspektywie czasu na ograniczenie występowania pałeczek Salmonella w stadach drobiu objętych programem, a w konsekwencji zmniejszy to liczbę zachorowań u ludzi, dzięki czemu poważnie zredukowane zostaną koszty leczenia wydatkowane na ten cel.

Zgodnie z szacunkami realizacja programu w 2023 r. będzie kosztować ponad 411 tys. zł. W kolejnych dwóch latach koszty zaplanowano w takiej samej wysokości.

Polska wystąpi też do KE z wnioskiem o współfinansowanie programu ze środków UE (do 75 proc. kwalifikowanych).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu