Rośnie produkcja, konsumpcja i eksport drobiu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2015,11:25 Aktualizacja: 28-10-2015,11:48
A A A

Produkcja mięsa drobiowego w tym roku w Unii Europejskiej wzrośnie o 2,6 proc. do ok. 13,6 mln ton, spodziewany jest 3,5-proc. wzrost eksportu mięsa poza Wspólnotę.

Według KE produkcja drobiu w Unii będzie rosła także w 2016 r. (o 1,1 proc. do 13,8 mln ton), ale dynamika będzie niższa od tegorocznej. Eksperci uważają, że zwiększeniu poziomu chowu będą sprzyjały relatywnie niskie ceny pasz, dzięki spodziewanym korzystnym zbiorom.

W pierwszej połowie br. unijna produkcja drobiu wzrosła wobec tego samego okresu 2014 r. o 3,6 proc. - przede wszystkim w nowych państwach członkowskich (+10,3 proc.).  

drob_polska_unia_produkcja

Polski drób na topie w Unii

Unijna produkcja drobiu w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła się o 4 procent wobec tego samego okresu ub.r. Przoduje Polska z 16 proc. wzrostem. Według prognoz KE tendencja taka powinna utrzymać się w całym 2015 r. Unijne kraje wyprodukują w...

Komisja przewiduje, że spożycie drobiu w UE w 2015 r. zwiększy się o 2,4 proc., a w 2016 r. o kolejne 1,1 proc. do 13,2 mln ton, co oznacza, że przeciętne spożycie na mieszkańca UE wyniesie 25,8 kg rocznie. Przewiduje się, że statystyczny Polak zje w tym roku 29,5 kg mięsa drobiowego, głównie kurczaków.

Mięso drobiowe będzie nadal tańsze od mięsa czerwonego (wołowiny i wieprzowiny), co będzie sprzyjało zwiększaniu produkcji.

W pierwszych sześciu miesiącach br. unijny eksport mięsa drobiu wzrósł o 2 proc. Spadek sprzedaży mięsa do Rosji został zrekompensowany wyższym wywozem m.in. na Filipiny, do Beninu, Arabii Saudyjskiej i Ghany oraz do Chin i do Hongkongu. Rośnie również eksport na Ukrainę, który w pierwszym półroczu br. sięgnął 27,5 tys. ton.

Według unijnych ekspertów, w tym roku unijny eksport mięsa drobiu wzrośnie prawdopodobnie o 3,5 proc. do 1,4 mln ton. Obserwowany jest duży popyt na drób ze strony krajów azjatyckich i afrykańskich.  

W 2016 r. spodziewane jest osłabienie dynamiki unijnego eksportu drobiu do 2 proc. wobec 2015 r. z uwagi na spodziewany wzrost konkurencyjności dostawców amerykańskich i brazylijskich.  

UE, choć jest dużym eksporterem drobiu, także go sprowadza. W pierwszym półroczu br. import mięsa do Wspólnoty wzrósł o 2 proc., a w całym 2015 r. zwiększy się prawdopodobnie o 1,5 proc. do ok. 830 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA