Produkcja kurcząt przekroczyła kolejną granicę. Następny rekord pobity

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2019,13:55 Aktualizacja: 13-02-2019,14:06
A A A

W pierwszych dziesięciu miesiącach minionego roku import drobiu przez UE zwiększył się o 54 proc. do 71,2 tys. t., zaś eksport ze Wspólnoty wzrósł o 6,9 proc. do 132 tys. t. - wynika z danych Eurostatu.

Przy stabilizacji konsumpcji, wolniejsza dynamika wzrostu wywozu netto miała odzwierciedlenie w spadkach cen w czwartym kwartale 2018 roku, zwłaszcza przy szybko rosnącej produkcji w UE, a przede wszystkim w Polsce - informują analitycy PKO Banku Polskiego.

drób, sprzedaż drobiu, ceny drobiu, produkcja drobiu, handel mięsem

Produkcja i handel drobiem pójdą w górę. A ceny?

Ceny drobiu w Polsce w 2018 r. były przeciętnie o 3,4 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z danych resortu rolnictwa. Zachęciło to producentów do zwiększenia inwestycji, co może przełożyć się na zwiększoną podaż żywca w br. Zdaniem...

Z najnowszych danych wynika, że tylko w październiku uboje kurcząt w naszym kraju zwiększyły się aż o 31 proc. do 224 tys. t., wobec wzrostu o 12,7 proc. we wrześniu. Jest to rekord w skali miesiąca. Wcześniej miesięczna produkcja (biorąc pod uwagę dane o ubojach z Eurostatu) nigdy nie przekroczyła 200 tys. t.

W listopadzie i grudniu tempo wzrostu produkcji mogło pozostać wysokie, na co wskazują wyższe o 9,5 proc. wylęgi kurcząt w październiku. Na przyspieszenie wytwórczości w ostatnich miesiącach wskazują także dane GUS z dużych przedsiębiorstw.

Wynika z nich, że w październiku i listopadzie produkcja mięsa drobiowego w kraju zwiększyła się łącznie o 8,4 proc. wobec spadku o 0,8 proc. w  pierwszych trzech kwartałach.  

Tłumaczy to w dużej mierze znaczący spadek cen kurcząt w Polsce obserwowany w wymienionych miesiącach. Zgodnie z danymi MRiRW w pierwszych dwóch tygodniach grudnia były niższe średnio o 5,4 proc.

Utrzymanie wysokiego poziomu importu przy jednoczesnym wzroście dynamiki produkcji nie pozwala oczekiwać istotnych wzrostów cen w pierwszym kwartale br.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu