Nowe ogniska HPAI w wielkopolskich komercyjnych stadach drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-12-2021,8:15 Aktualizacja: 29-12-2021,7:47
A A A

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków w ostatnich dniach został potwierdzony zarówno u drobiu domowego, jak i dzikiego. W pierwszym przypadku łączna liczba ognisk choroby wzrosła do 56, a w drugim do 7.

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 4 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Wybuchły one w województwie wielkopolskim.

Służby potwierdziły także 3 nowe ogniska HPAI u dzikich ptaków odpowiednio w województwie łódzkim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

  • GIW potwierdził 56 ognisk HPAI w okresie od 2 listopada do 26 grudnia
  • Najwięcej tj. 28 ognisk HPAI wybuchło w Wielkopolsce
  • W najnowszych 4 ogniskach znajdowało się 35 294 sztuk drobiu
  • Służby od 2 listopada potwierdziły łącznie 7 ognisk HPAI u dzikiego ptactwa
  • Ogniska grypy ptaków są wywołane wariantem H5N1 wirusa HPAI

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, KRD-IG

HPAI. Dwa duże ogniska w powiecie iławskim

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 została wykryta na dwóch fermach utrzymujących indyki rzeźne w woj. warmińsko-mazurskim. Wirus HPAI w okresie od 2 listopada do 27 grudnia został potwierdzony w 52 gospodarstwach. Cztery z...

Ogniska HPAI w Wielkopolsce

Ognisko HPAI nr 2021/392 zostało stwierdzone 26 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 7 576 różnych gatunków ptaków. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Kaliszkowice Ołobockie w gminie Mikstat w powiecie ostrzeszowskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/393 zostało stwierdzone 26 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 15 372 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Szczęście w gminie Perzów w powiecie kępińskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/394 zostało stwierdzone 26 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 6 652 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Roszyca w gminie Sieroszewice w powiecie ostrowskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/395 zostało stwierdzone 24 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 5 694 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Grabów Pustkowie w gminie Grabów nad Prosną w powiecie ostrzeszowskim w woj. wielkopolskim.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, KRD-IG

Grypa ptaków potwierdzona w gospodarstwach przyzagrodowych

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 została wykryta w 4 gospodarstwach utrzymujących drób. W trzech z nich znajdowały się łącznie poniżej 153 zwierzęta. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 4 ogniska wysoce zjadliwej grypy...

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Ogniska u dzikich ptaków

Służby w okresie od 2 listopada do 24 grudnia potwierdziły 7 ognisk HPAI u dzikich ptaków. Łącznie w całym 2021 roku wybuchło ich 95.

Najnowsze ogniska stwierdzono w w woj. łódzkim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Ognisko HPAI u dzikich ptaków nr 2021/93 stwierdzono 22 grudnia u 1 jastrzębia znalezionego w gminie Parzęczew w powiecie zgierskim w woj. łódzkim.

Ognisko HPAI u dzikich ptaków nr 2021/94 stwierdzono 23 grudnia u 6 łabędzi niemych znalezionych w tym samym miejscu i czasie w gminie Polanów w powiecie koszalińskim w woj. zachodniopomorskim.

Ognisko HPAI u dzikich ptaków nr 2021/95 stwierdzono 24 grudnia u 1 łabędzia niemego znalezionego w gminie Świecie w powiecie świeckim w woj. kujawsko-pomorskim.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu