Grypa ptaków uderzyła z wyjątkową siłą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bartłomiej Niedziński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2021,8:00 Aktualizacja: 10-12-2021,9:37
A A A

Wielka Brytania doświadcza najgorszej w historii epidemii ptasiej grypy - oświadczył George Eustice, minister rolnictwa i środowiska. Christine Middlemiss, naczelna weterynarz kraju poinformowała, że z tego powodu wybito już pół miliona ptaków.

- Muszę powiedzieć, że w tym roku widzimy największy w historii wybuch ptasiej grypy w Wielkiej Brytanii z 36 potwierdzonymi ogniskami - powiedział szef resortu w Izbie Gmin.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, KRD-IG

Ogniska HPAI w centralnej Polsce

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 ponownie została wykryta w stadach drobiu domowego w województwie wielkopolskim. Nowe ogniska wybuchły także w województwie łódzkim. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 6 ognisk...

Jak poinformował, od 3 listopada ustanowiona została strefa ochronna w Anglii, 17 listopada w Irlandii Północnej, a 29 listopada wprowadzono dodatkowo nakaz trzymania ptactwa hodowlanego w zamknięciu.

Strefa ochronna oznacza, że hodowcy muszą podejmować dodatkowe środki ostrożności, jak regularne czyszczenie i dezynfekcja odzieży, sprzętu i pojazdów oraz ograniczanie dostępu dla pracowników i gości, którzy nie są niezbędni.

- Obecnie mamy zakażonych w sumie 40 hodowli w Wielkiej Brytanii - to naprawdę wysoka liczba jak na tę porę roku, wyższa niż wszystko, czego doświadczyliśmy wcześniej. Wszystkie ptaki w danym miejscu muszą zostać poddane ubojowi ze względu na ciągłe ryzyko infekcji, które stanowią. Całkowita liczba tych, które zostały zabite, to około pół miliona - mówiła z kolei Middlemiss.

Wyjaśniła, że choroba jest roznoszona poprzez ptaki wędrowne przylatujące z Europy, gdzie również jest dużo przypadków, w tym zwłaszcza w północnej Rosji i wschodniej Europie. Dodała, że prawie 300 padłych dzikich ptaków zakażonych ptasią grypą znaleziono w ponad 80 miejscach w kraju. Zwróciła też uwagę, że sezon migracji ptaków zaczął się w Wielkiej Brytanii dopiero kilka tygodni temu, a potrwa do marca. Dla porównania, ubiegłej zimy ptasią grypę wykryto w 26 hodowlach.

Brytyjska agencja ds. bezpieczeństwa żywności FSA zapewniła, że na podstawie obecnych dowodów naukowych ptasia grypa stanowi bardzo niskie zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności, a prawidłowo ugotowany drób i produkty drobiowe, w tym jaja, są bezpieczne do spożycia.
  

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA