Wirus HPAI dotarł do województwa kujawsko-pomorskiego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-12-2021,18:15 Aktualizacja: 23-12-2021,11:41
A A A

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 została wykryta na fermie utrzymującej różne gatunki drobiu w Wielkopolsce oraz indyków rzeźnych w woj. warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 3 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Wybuchły one w województwie warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim.

Ognisko HPAI nr 2021/383 zostało stwierdzone 18 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 21 294 indyków rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Windyki w gminie Iława w powiecie iławskim w woj. warmińsko-mazurskim.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, KRD-IG

Ogniska HPAI w Łódzkiem, Wielkopolsce oraz w pobliżu Iławy

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 została wykryta na fermie utrzymującej różne gatunki drobiu w województwie łódzkim, fermie brojlerów kurzych w Wielkopolsce oraz indyków rzeźnych w woj....

Inspekcja Weterynaryjna informuje, że w okresie od 2 listopada do 21 grudnia w woj. warmińsko-mazurskim potwierdzono 2 ogniska HPAI.

Ognisko HPAI nr 2021/384 zostało stwierdzone 17 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 60 610 różnych gatunków ptaków. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Barłogi w gminie Grzegorzew w powiecie kolskim w woj. wielkopolskim.

Wirus HPAI w okresie od 2 listopada do 21 grudnia w woj. wielkopolskim został potwierdzony w 22 gospodarstwach.

Ognisko HPAI nr 2021/385 zostało stwierdzone 17 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 54 725 indyków rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Jezuicka Struga w gminie Rojewo w powiecie inowrocławskim w woj. kujawsko-pomorskim. Jest to 1 ognisko HPAI w tym województwie w sezonie 2021/2022.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA