Grypa ptaków potwierdzona w gospodarstwach przyzagrodowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-12-2021,13:30 Aktualizacja: 23-12-2021,12:01
A A A

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 została wykryta w 4 gospodarstwach utrzymujących drób. W trzech z nich znajdowały się łącznie poniżej 153 zwierzęta.

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 4 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Wybuchły one w województwie łódzkim, śląskim oraz wielkopolskim.

Najnowsze ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków zostały potwierdzone w 3 gospodarstwach przyzagrodowych, w których łącznie znajdowały się 153 sztuki drobiu. Jedno wybuchło w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym niemal 37,5 tys. kaczek rzeźnych.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Ceny niemal wszystkich gatunków drobiu na początku grudnia wzrosły

Ceny w skupie, w drugim tygodniu grudnia, wzrosły niemal we wszystkich monitorowanych gatunkach drobiu. Kurczęta brojlery oraz indyki podrożały, a cena kaczek brojlerów nieznacznie spadła.    Krajowe zakłady drobiarskie, w dniach...

Ogniska HPAI w małych gospodarstwach

Ognisko HPAI nr 2021/386 zostało stwierdzone 21 grudnia w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 32 kury. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Człopy w gminie Uniejów w powiecie poddębickim w woj. łódzkim.

Wirus HPAI w okresie od 2 listopada do 23 grudnia w woj. łódzkim został potwierdzony w 10 gospodarstwach.

Ognisko HPAI nr 2021/387 zostało stwierdzone 21 grudnia w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 47 sztuk różnych gatunków ptaków. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Szczekociny w gminie Szczekociny w powiecie zawierciańskim w woj. śląskim.

Wirus HPAI w okresie od 2 listopada do 23 grudnia w woj. śląskim został potwierdzony w 3 gospodarstwach.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, KRD-IG

Wirus HPAI dotarł do województwa kujawsko-pomorskiego

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 została wykryta na fermie utrzymującej różne gatunki drobiu w Wielkopolsce oraz indyków rzeźnych w woj. warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 3...

Ognisko HPAI nr 2021/388 zostało stwierdzone 21 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 37 495 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Grabów Pustkowie w gminie Grabów nad Prosną w powiecie ostrzeszowskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/389 zostało stwierdzone 22 grudnia w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 74 sztuki różnych gatunków ptaków. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Mikołajówek w gminie Koło w powiecie kolskim w woj. wielkopolskim.

Wirus HPAI w okresie od 2 listopada do 23 grudnia w woj. wielkopolskim został potwierdzony w 24 gospodarstwach.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA