Ogniska HPAI w Łódzkiem, Wielkopolsce oraz w pobliżu Iławy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-12-2021,10:20 Aktualizacja: 19-12-2021,10:20
A A A

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 została wykryta na fermie utrzymującej różne gatunki drobiu w województwie łódzkim, fermie brojlerów kurzych w Wielkopolsce oraz indyków rzeźnych w woj. warmińsko-mazurskim.

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 3 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Wybuchły one w województwie łódzkim, wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim.

Ognisko HPAI nr 2021/380 zostało stwierdzone 14 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 33 684 różnych gatunków ptaków. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Gazomia Stara w gminie Moszczenica w powiecie piotrkowskim w woj. łódzkim.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, KRD-IG

HPAI. Ponad 36 tysięcy kaczek do utylizacji

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 została wykryta w kolejnych dwóch stadach drobiu domowego w województwie łódzkim. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 2 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce....

Ognisko HPAI nr 2021/381 zostało stwierdzone 14 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 57 952 brojlerów kurzych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Szulec w gminie Opatówek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/382 zostało stwierdzone 16 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 5 800 indyków rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Nowa Wieś w gminie Iława w powiecie iławskim w woj. warmińsko-mazurskim.

Ognisko HPAI w gminie Iława jest 1 w sezonie 2021/2022 w woj. warmińsko-mazurskim. W Wielkopolsce ich liczba od 2 listopada wzrosła do 21, a w woj. łódzkim do 9.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA