Grypa ptaków zaatakowała łabędzie. Wykryto dwa ogniska choroby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2022,12:55 Aktualizacja: 06-12-2022,13:00
A A A

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch ognisk grypy wśród dzikich ptaków. Obecność wirusa wykryto u padłych łabędzi niemych znalezionych w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie). W sumie w tym roku odnotowano w Polsce 30 takich przypadków.

Obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HAPAI) podtyp N5H1 stwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wykonanych na początku grudnia. Jest to 29 i 30 przypadek w naszym kraju w tym roku. Poprzednie, 28 ognisko HPAI u ptaków dzikich stwierdzono 18 lipca w woj. pomorskim.

grypa ptaków na świecie, wirus H5N1, dzikie ptactwo, ptaki hodowlane

Świat ogarnęła największa epidemia grypy ptaków. Wirus zmutował?

Jesteśmy w apogeum największej i najgroźniejszej jak dotąd epidemii grypy ptaków H5N1, która na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie oraz hodowlane oraz inne gatunki zwierząt - alarmują eksperci cytowani przez BBC News. Wirus po raz...

Jak podała Inspekcja, od 1 stycznia do 5 grudnia w Polsce stwierdzono też 35 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ostatnie miało miejsce 21 września w woj. łódzkim.

Z danych Inspekcji wynika, że w całym 2022 r. z powodu grypy zlikwidowano ponad 1,2 mln sztuk drobiu. Największe ogniska wystąpiły w woj. wielkopolskim. Wirusa wykryto m.in. na na dwóch fermach w miejscowości Kiełpiny, gdzie było ponad 477 tys. i ponad 190 tys. kurek niosek oraz na fermie w miejscowości Bolesławiec, gdzie hodowano ponad 136 tys. indyków rzeźnych.

W ubiegłym roku wystąpiły aż 403 ogniska ptasiej grypy. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu, szczególnie duże straty dotyczyły kur niosek i kurzych brojlerów.

Inspekcja Weterynaryjna przypomina o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji.
 Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu