Grypa ptaków zaatakowała łabędzie. Wykryto dwa ogniska choroby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2022,12:55 Aktualizacja: 06-12-2022,13:00
A A A

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch ognisk grypy wśród dzikich ptaków. Obecność wirusa wykryto u padłych łabędzi niemych znalezionych w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie). W sumie w tym roku odnotowano w Polsce 30 takich przypadków.

Obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HAPAI) podtyp N5H1 stwierdzono na podstawie badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wykonanych na początku grudnia. Jest to 29 i 30 przypadek w naszym kraju w tym roku. Poprzednie, 28 ognisko HPAI u ptaków dzikich stwierdzono 18 lipca w woj. pomorskim.

grypa ptaków na świecie, wirus H5N1, dzikie ptactwo, ptaki hodowlane

Świat ogarnęła największa epidemia grypy ptaków. Wirus zmutował?

Jesteśmy w apogeum największej i najgroźniejszej jak dotąd epidemii grypy ptaków H5N1, która na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie oraz hodowlane oraz inne gatunki zwierząt - alarmują eksperci cytowani przez BBC News. Wirus po raz...

Jak podała Inspekcja, od 1 stycznia do 5 grudnia w Polsce stwierdzono też 35 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ostatnie miało miejsce 21 września w woj. łódzkim.

Z danych Inspekcji wynika, że w całym 2022 r. z powodu grypy zlikwidowano ponad 1,2 mln sztuk drobiu. Największe ogniska wystąpiły w woj. wielkopolskim. Wirusa wykryto m.in. na na dwóch fermach w miejscowości Kiełpiny, gdzie było ponad 477 tys. i ponad 190 tys. kurek niosek oraz na fermie w miejscowości Bolesławiec, gdzie hodowano ponad 136 tys. indyków rzeźnych.

W ubiegłym roku wystąpiły aż 403 ogniska ptasiej grypy. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu, szczególnie duże straty dotyczyły kur niosek i kurzych brojlerów.

Inspekcja Weterynaryjna przypomina o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA