Świat ogarnęła największa epidemia grypy ptaków. Wirus zmutował?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Zbigniew Wojtasiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2022,12:30 Aktualizacja: 01-12-2022,12:41
A A A

Jesteśmy w apogeum największej i najgroźniejszej jak dotąd epidemii grypy ptaków H5N1, która na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie oraz hodowlane oraz inne gatunki zwierząt - alarmują eksperci cytowani przez BBC News.

Wirus po raz pierwszy pojawił się w Chinach w 1996 r. Od tego czasu występował sporadycznie, najczęściej jesienią i znikał. Po raz pierwszy utrzymuje się dłużej i występuje na cały świecie: w Azji, Europie i USA, gdzie jest wyjątkowo groźny.

grypa ptaków w USA, hodowla indyków, Święto Dziękczynienia

Grypa ptaków pustoszy hodowle indyków. Tak źle jeszcze nie było

Podczas obchodzonego w miniony czwartek w Stanach Zjednoczonych Święta Dziękczynienia na stoły podano 46 milionów indyków. Ponad 50 mln tych ptaków padło natomiast lub zostało zabitych w 2022 roku z powodu najgorszego w...

- W tym roku grypa ptaków najpierw zaatakowała kaczki w Europie i Azji, a potem rozprzestrzeniła się na inne gatunki ptactwa - twierdzi prof. Paul Digard, wirusolog z Roslin Institute w Edinburgh University. Okazała się wyjątkowo groźna i nie ma oznak, że zanika.

Według danych przedstawionych przez prof. Munira Iqbala z Pirbright Institute w Wielkiej Brytanii dotąd na świecie wyginęło lub zostało na fermach uśmierconych już 160 mln ptactwa domowego. Większość, bo aż 100 mln zginęła lub została wybita w USA i Europie. W Europie Zachodniej spowodowało to zakłócenia w dostawach drobiu do handlu, które mogą się jeszcze nasilić w okolicach świąt Bożego Narodzenia, szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż indyków.

Na skutek epidemii grypy ptaków w tym roku zginęło wyjątkowo dużo ptactwa dzikiego, głównie wodnego. Prof. Iqbal twierdzi, że wirus H5N1 zaatakował 80 gatunków. - W Szkocji uśmiercił 40 proc. populacji wydrzyków, a w Grecji wyginęło ponad 2 tys. pelikanów dalmatyńskich - alarmuje.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1

Grypa ptaków. Polska odzyskała status kraju wolnego!

Główny lekarz weterynarii poinformował o publikacji deklaracji, złożonej do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH), o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia...

Zdaniem dr Louise Moncla z University of Pennsylvania w Filadelfii świat jest wciąż w apogeum epidemii. Specjaliści nie wiedzą jednak, dlaczego tak się stało. Podejrzewa się, że zarazek zmutował i potrafi teraz łatwiej się rozprzestrzeniać wśród ptactwa.

Próbki wirusa H5N1 badała dr Nancy Beerens z Wageningen Bioveterinary Research w Niderlandach, która zajmuje się grypą ptaków. Jej zdaniem drobnoustrój jest już całkowicie rozpowszechniony wśród ptactwa. - Zaatakował wiele gatunków ptactwa dzikiego, mało zatem jest prawdopodobne, by zaniknął w populacji ptaków, tak jak w latach poprzednich - ostrzega.

W Chinach próbuje się zaszczepić ptactwo domowe przeciwko ptasiej grypie. W innych krajach jak na razie tego się praktykuje, gdyż trudno ocenić, które osobniki są dzięki temu odporne. Aby powstrzymać epidemię w Europie i USA, ptactwo hodowlane jest na farmach wybijane w razie wykrycia ogniska ptasiej grypy. W Niderlandach i we Francji bada się, czy szczepienie ptactwa nie byłoby jednak skuteczne.
 Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu