Sytuacja na rynku mleka jest coraz lepsza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2016,10:45 Aktualizacja: 30-09-2016,11:22
A A A

Drugie półrocze tego roku będzie lepsze niż pierwsze. Ceny skupu mleka w Polsce zaczynają rosnąć, drożeją także produkty mleczarskie na rynkach światowych - poinformował Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Szef KZSM zaznaczył, że od trzech miesięcy skup mleka spada. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku skupiono o ok. 3 proc. mleka więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku, natomiast na początku roku skup był o 10 proc. większy niż rok wcześniej. Może to oznaczać, że rolnicy ograniczyli produkcję.

mleko, dostawy mleka, mleczarnie, skup mleka, firmy mleczarskie

Kryzys na rynku mleka dotyka polskie firmy

W pierwszej połowie 2016 roku pogorszyły się wyniki finansowe branży mleczarskiej w Polsce. Przychody firm zajmujących się przetwórstwem surowca obniżyły się rok do roku o 4,6 proc. do 13,2 mld zł. Spadek przychodów był przede...

- Dla rolników istotne są przychody (...) ważne jest, żeby został zahamowany spadek cen skupu - powiedział Broś. Dodał, że jeżeli ceny wzrosną, rolnicy mogą ponownie zwiększyć dostawy mleka. W ubiegłym roku średnia cena skupu mleka wyniosła 1,13 zł za litr, w tym roku może przy dobrej koniunkturze osiągnąć poziom z ubiegłego roku - uważa Broś.

Według danych GUS, w sierpniu br. skup mleka był o 2,3 proc. mniejszy w porównaniu do lipca 2015 r. i 1,8 proc. mniejszy niż miesiąc wcześniej.

Cena skupu mleka (wedlug GUS) w sierpniu wyniosła 104,88 zł/100 litrów i wzrosła o 3,6 proc. w stosunku do lipca. W porównaniu do sierpnia 2015 roku stawka zmalała o 2,7 proc. (o 2,93 zł/100 litrów). Natomiast od stycznia do sierpnia średnia cena mleka wyniosła 104,49 zł/100 litrów i była o ponad 9 proc. niższa niż w tym samym czasie 2015 r.

Broś zauważył, że w pierwszym półroczu eksport produktów mleczarskich wzrósł o 1,7 proc., ale jego wartość spadła o 14 proc. Najwięcej sprzedaliśmy płynnego mleka, masła i serów. Najwięcej kupili od nas: Niemcy, Czesi oraz Wielka Brytania. W sumie za granicę trafiło 40 proc. wytworzonych w kraju produktów mleczarskich.

Szef KZSM uważa, że druga połowa roku będzie pod względem eksportu produktów mleczarskich lepsza, a sukcesem będzie osiągnięcie przychodów na poziomie 2015 r., czyli ok. 1,5 mld zł. Zdaniem prezesa, jeżeli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy (nie będzie gwałtownego spadku cen na rynku światowym), to 2017 r. powinien być lepszy niż bieżący.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA