Producenci mleka otrzymają pomoc, ale powinni ograniczyć dostawy surowca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-07-2016,15:00 Aktualizacja: 20-07-2016,15:53
A A A

500 milionów euro dla fermerów w UE, którzy zostali dotknięci kryzysem. Taka jest propozycja Komisji Europejskiej. Pieniądze te mają trafić głównie do producentów mleka. Jak informuje TVP 1 w zamian oczekuje ona zmniejszenia produkcji tego surowca.

Ministrowie rolnictwa większości krajów UE poparli konieczność wypłacenia kolejnej transzy wsparcia dla unijnych farmerów. Będzie to 500 milionów euro. Pakiet pomocniczy przewiduje m.in. przedłużenie skupu interwencyjnego oraz programu dopłat do przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku, które miały się zakończyć we wrześniu.

krowy mleczne, fundacja potulicka, kiszonka z traw, kiszonka z kukurydzy

Hodowcy bydła mlecznego szukają oszczędności

Hodowcy bydła mlecznego nie mają wpływu na cenę mleka, dlatego szukają oszczędności u siebie. Największy koszt stanowi żywienie, dlatego często w momentach kryzysowych jest ono zmieniane. Prawdziwą sztuką jest jednak tak manewrować dawką, aby nie...

Kraje członkowskie będą mogły podwoić unijną pomoc ze środków krajowego budżetu. Na razie nie wiadomo czy polski rząd z tego skorzysta. Ma to zależeć od reakcji rynku na unijną pomoc. Decyzję podejmie w najbliższym czasie minister rolnictwa.

Polska otrzyma nieco ponad 22 miliony euro pomocy. Podobną kwotę otrzymają jeszcze Holandia i Włochy. Więcej dostaną producenci w Wielkiej Brytanii i Francji, odpowiednio 30 i 50 mln euro. Najwięcej zyskają Niemcy bo aż 58 mln euro.

Pomoc jest niezbędna, ponieważ hodowcy od dłuższego czasu dopłacają do produkcji mleka. Jednak zdaniem Europejskiej Rady Mleka oprócz wsparcia finansowego konieczne jest ograniczenie dostaw surowca.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA