Polska wołowina podbije Chiny? Zdobycie tego rynku jest piekielnie trudne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@apra.pl
27-06-2019,14:30 Aktualizacja: 28-06-2019,9:58
A A A

Licząca blisko 1,4 mld ludności Chińska Republika Ludowa to jeden z kluczowych rynków dla producentów żywności na świecie. W Chinach chce sprzedawać każdy, bo tamtejsze ceny gwarantują świetny zysk.

Kłopot w tym, że wejść na chiński rynek jest bardzo trudno, a utrzymanie gwarantuje jedynie najwyższa jakość dostarczanych produktów.

bydło, hormony, wołowina, hormony stymulujące wzrost bydła

Jest porozumienie z USA ws. importu do Europy wołowiny bez hormonów

UE po wieloletnim sporze porozumiała się w piątek z USA ws. importu wołowiny bez hormonów. Umowa umożliwi amerykańskim rolnikom zwiększenie eksportu do UE. Zawarcie umowy może świadczyć o odwilży w napiętych stosunkach handlowych między...
Jednym z krajów, któremu udało się zaistnieć w Chinach jest Argentyna. Tamtejsi producenci uzyskali dostęp do chińskiego rynku chłodzonej wołowiny z kością i bez kości.

- W ubiegłym roku eksport tylko mrożonej wołowiny z Argentyny do Chin osiągnął 1 mld dolarów, notując wzrost o 90 proc. rok do roku - poinformował Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, a jednocześnie szef Rady Sektora Wołowiny.

Skoro udało się argentyńskim producentom wołowiny, to może warto zawalczyć o Chiny? Podczas dyskusji na Twitterze Jacek Strzelecki, który na co dzień obserwuje i analizuje zmiany na chińskim rynku rolno-spożywczym podkreślił, że "trzeba otworzyć rynek a potem mieć determinację w jego zdobywaniu".

"I trzeba włożyć w dział fantastyki pomysły, że będziemy robić stąd interesy a nie w Chinach. No chyba że chcemy sprzedawać śladowe, butikowe ilości to wtedy tak. By zdobyć Chiny trzeba być na miejscu - na stałe!" - zaznaczył Strzelecki.

Bydlo miesne

Polska wołowina zagrożona

Polska chce odroczenia decyzji Komisji Europejskiej w sprawie kontyngentów na wołowinę pochodzącą z Południowej Ameryki. Podjęcie współpracy handlowej z Marcosurem będzie bardzo bolesne nie tylko dla polskich...
Właśnie dlatego pojawił się pomysł, aby w Chinach powstało stałe przedstawicielstwo polskiej Rady Sektora Wołowiny. Możliwą lokalizacją jest np. Pekin lub Szanghaj. "Jeśli ma się właściwą strategię na chiński rynek to to gdzie mamy biuro jest sprawą drugorzędną. Może Pekin lub Szanghaj, ale trzeba być wszędzie tam gdzie wołowiną się handluje i obraca, gdzie sprzedaje i kupuje bydło mięsne it" - przyznał Jacek Strzelecki.

Wzorem do naśladowania ma być biuro Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, które funkcjonuje w Szanghaju. "Jeśli inne organizacje poprą ten pomysł, to taki wniosek jedna z organizacji złoży w sierpniu do Fundusz Promocji" - oświadczył Jerzy Wierzbicki.

Szybko poparł go Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, który jest członkiem Rady Sektora Wołowiny. "Chyba jesteśmy jednomyślni, ze Chiny powinny być jednym z kluczowych rynków dla polskiej wołowiny w planie działań FPMW" - przyznał Zarzecki.

pogłowie bydła, Australia, PFHBiPM, wołowina

Pogłowie bydła w Australii maleje. Kryzys na rynku mleka i wołowiny

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie informacji organizacji Meat and Livestock Australia informuje, że w kraju tym prognozowany jest największy od 10 lat spadek narodowego stada bydła. Pogłowie bydła w...
"Świetny pomysł. W kupie jest siła. Tak właśnie trzeba. Jeśli osobno to szkoda czasu i pieniędzy, chyba że chcemy sprzedawać tam jeden kontener rocznie" - zaznaczył Jacek Strzelecki.

Radę Sektora Wołowiny tworzy sześć organizacji branżowych: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polskie Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Unia Producentów  i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Polskie Mięso

Porozumienie organizacji branżowych pod tytułem "Polska Wołowina 2022" zostało zawarte 8 grudnia 2016 r., by wspólnie opracować i wdrażać strategię rozwoju polskiego sektora wołowiny. Prace nad opracowaniem strategii "Polska Wołowina 2022" sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA