Jest porozumienie z USA ws. importu do Europy wołowiny bez hormonów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2019,13:55 Aktualizacja: 15-06-2019,10:02
A A A

UE po wieloletnim sporze porozumiała się w piątek z USA ws. importu wołowiny bez hormonów. Umowa umożliwi amerykańskim rolnikom zwiększenie eksportu do UE. Zawarcie umowy może świadczyć o odwilży w napiętych stosunkach handlowych między Brukselą a Waszyngtonem.

Konflikt o wołowinę między Waszyngtonem i Brukselą trwa od wielu lat. Zaczął być kwestią sporną w relacjach transatlantyckich w 1988 roku, kiedy Unia Europejska w obawie o zdrowie obywateli zakazała sprowadzania wołowiny z hodowli, gdzie stosuje się hormony stymulujące wzrost bydła.

pogłowie bydła, Australia, PFHBiPM, wołowina

Pogłowie bydła w Australii maleje. Kryzys na rynku mleka i wołowiny

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie informacji organizacji Meat and Livestock Australia informuje, że w kraju tym prognozowany jest największy od 10 lat spadek narodowego stada bydła. Pogłowie bydła w...
W 1996 roku kraje najbardziej dotknięte zakazem importu, czyli Stany Zjednoczone i Kanada, zakwestionowały go na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO), a następnie nałożyły sankcje handlowe na produkty pochodzące z UE.

Dodatkowe taryfy ograniczyły europejski eksport. Ucierpieli na tym m.in. wytwórcy produktów mięsnych pochodzenia wołowego i wieprzowego, serów, czekolady, soków i dżemów.

Ten pat trwał przez wiele lat. Dopiero w maju 2009 roku Komisja Europejska wynegocjowała z rządem USA porozumienie zakładające stopniowe łagodzenie amerykańskich sankcji nałożonych na produkty europejskie oraz stopniowy wzrost kontyngentu taryfowego na wysokiej jakości wołowinę, wolną od ingerencji hormonalnej.

Porozumienie to miało gwarantować znaczny udział USA w liczącym 45 tys. ton rocznie kontyngencie na import wołowiny bez hormonów spoza UE. W efekcie w maju 2011 roku Waszyngton podjął decyzję o uchyleniu taryf na europejskie produkty.

podejrzana wołowina, byczyna, wołowina, opolszczyzna, kontrole mięsa

Tony podejrzanej wołowiny. Prokurator i policja w zakładzie mięsnym

Policja i prokuratura wszczęły śledztwo w sprawie około dwóch ton prawdopodobnie nielegalnego mięsa wołowego, wykrytego w jednym z zakładów przetwórstwa mięsnego w Byczynie (pow. kluczborski, woj. opolskie). Działania...
Amerykańscy rolnicy początkowo dominowali w unijnym kontyngencie, ale zgodnie z zasadami WTO musiał on być również dostępny dla dostawców spoza USA. Z czasem swój udział zaczęli zwiększać stopniowo producenci wołowiny z Australii, Urugwaju i Argentyny, którzy oferowali bardziej konkurencyjne ceny, co stopniowo zmniejszało udział USA w unijnym kontyngencie.

To nie podobało się Waszyngtonowi. W grudniu 2016 r. Stany Zjednoczone zagroziły przywróceniem ceł na sprowadzane do Stanów Zjednoczonych z Unii Europejskiej towary. Uznały, że sytuacja dotycząca eksportu amerykańskiej wołowiny do Unii jest dla nich niekorzystna i nie do przyjęcia.

Piątkowe porozumienie ma zakończyć ten wieloletni spór. Zgodnie z nim 35 tys. ton w ramach kontyngentu zostanie przydzielonych amerykański rolnikom, jednak do tego pułapu UE będzie dochodzić stopniowo przez okres 7 lat (w pierwszym roku Amerykanom przypadnie 18,5 tys. ton). Pozostałe 10 tys. ton z liczącego 45 tys. ton kontyngentu będzie dostępne dla wszystkich innych eksporterów.

jerzy wierzbicki, wołowina, mięso, eksport, produkcja wołowiny, bydło

Polska eksportuje ponad 80 procent wyprodukowanej wołowiny

Polska sprzedaje zagranicę ponad 80 proc. wyprodukowanej wołowiny, jej eksport jest kluczowy dla opłacalności tej produkcji - powiedział PAP prezes Polskiego Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego Jerzy Wierzbicki. Według Instytutu Ekonomiki...

- Umowa nie zmieni ogólnego wolumenu, jakości ani bezpieczeństwa wołowiny importowanej do UE, która pozostanie zgodna z wysokimi standardami europejskimi - powiedział w piątek w Brukseli unijny komisarz UE do spraw rolnictwa Phil Hogan.

Aby porozumienie UE i USA było zgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu, konieczne było uzyskanie zgody od "znaczących" dostawców. Z informacji PAP wynika, że zaakceptowały je wszystkie duże kraje, które wykorzystywały kontyngent importowy: Australia, Argentyna i Urugwaj.

UE prowadzi obecnie negocjacje w sprawie wolnego handlu z Australią i organizacją Mercosur w Ameryce Południowej, której członkami są Argentyna i Urugwaj. W obu przypadkach zwiększone dostawy wołowiny do UE są elementem negocjacji i na to liczą te trzy państwa.

W ostatnich miesiącach spór handlowy na linii USA-UE nabierał rozpędu, gdy Waszyngton podjął decyzję o nałożeniu dodatkowych ceł na import stali i aluminium z UE.

kontrole w Polsce, inspekcja weterynaryjna, ubój bydła, KE

Komisja Europejska zaleca zwiększenie kar za nielegalny ubój bydła

Główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk poinformował w poniedziałek 11 lutego, że Komisja Europejska przekazała Polsce zalecenia w związku ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła. Dotyczą one między innymi potrzeby zwiększenia...
Odwilż w relacjach handlowych pojawiła się w ub.r. po lipcowej wizycie w Waszyngtonie szefa KE Jean-Claude'a Junckera, który ustalił z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że strony usiądą do stołu, by rozwiązać sporne kwestie. Wspólnota obecnie obawia się przede wszystkim nałożenia przez Waszyngton ceł na europejską produkcję samochodową, czym grozi amerykańska administracja.

W połowie maja Trump postanowił jednak odłożyć w czasie o sześć miesięcy decyzję w sprawie ewentualnego nałożenia ceł na unijne samochody. Otwarte pozostaje pytanie, czy w listopadzie Waszyngton jednak postanowi wprowadzić cła. W takim scenariuszu można spodziewać się szybkiej reakcji UE i nałożenia ceł odwetowych na towary amerykańskie.

Media wskazują jednak, że zawarcie umowy w sprawie wołowiny może świadczyć o odwilży w napiętych stosunkach handlowych między Brukselą i Waszyngtonem. Porozumienie będzie wymagało jeszcze zgody Parlamentu Europejskiego i ostatecznej akceptacji przez państwa członkowskie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA