Polska wołowina zagrożona

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: hoduj@apra.pl
24-06-2019,13:15 Aktualizacja: 25-06-2019,13:57
A A A

Polska chce odroczenia decyzji Komisji Europejskiej w sprawie kontyngentów na wołowinę pochodzącą z Południowej Ameryki. Podjęcie współpracy handlowej z Marcosurem będzie bardzo bolesne nie tylko dla polskich producentów wołowiny .

Blok Marcosur zamieszkuje ok. 260 mln ludzi a roczne PKB wynosi tam 2,2 biliona euro. W skład tego bloku wchodzą takie kraje jak Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj.

Produkowana tam wołowina z całą pewnością będzie dostępna w dużo konkurencyjnej cenie niż produkowana w krajach UE. Ucierpią nie tylko hodowcy bydła mięsnego z Polski, ale też Belgii, Francji czy Irlandii.

Konferencja Polanica Bydło

Okres międzyciążowy u bydła jest najważniejszy

Już  po raz dwudziesty drugi odbyła się konferencja naukowa w Polanicy-Zdroju, tym razem dotyczyła okresu międzyciążowego u bydła - jego trzech najważniejszych miesiącach. Organizatorami konferencji byli Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt...

Stąd kraje te chcą, żeby UE zaniechała zawarcia porozumienia. List w tej sprawie podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefów rządu irlandzkiego i belgijskiego oraz prezydenta Francji wpłyną już w zeszłym tygodniu do Komisji Europejskiej.

Niestety taka decyzja o zakresie współpracy z Marcosurem będzie miała charakter polityczny, gdyż Komisja Europejska nie może podjąć jej bez zgody krajów członkowskich będących największymi producentami mięsa w Unii.

Podpisanie umowy, która będzie niekorzystna, najprawdopodobniej spowoduje, że nie zostanie ona ratyfikowana. Jednak w przypadku gdy KE przychyliłaby się do wniosku protestujących krajów, spowodowałoby to odroczenie rozmów z Mercosurem, które trwają już niemal 20 lat.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA