Genomowanie samic nadal będzie kosztować mniej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-08-2018,14:00 Aktualizacja: 29-08-2018,13:25
A A A

Zarząd Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka na kolejne sezony utrzymał obniżony cennik za wykonanie w jej laboratorium badań markerów genetycznych z wykorzystaniem mikromacierzy Chip EuroG10K dla samic.

Cena za genotypowanie samic na niższym poziomie została przyjęta przez zarząd federacji uchwałą nr 42/2018 z dnia 2 lutego 2018 r.

Badanie laboratoryjne będzie więc nadal kosztować 90 złotych netto za sztukę. Do tej opłaty należy doliczyć koszt obliczeń genomowej oceny wartości hodowlanej, które są wykonywane przez Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy. Wynosi on 38 złotych netto za sztukę.

bydło mleczne, mleko, wysoka wydajność, Krzemkowski

Wysoka jakość pasz i genetyka - kluczem do sukcesu

Hodowca posiada 150 krów mlecznych, których średnia wydajność wynosi ponad 11 tys. kg mleka. Jego zdaniem takie wyniki są efektem wieloletniej pracy nad poprawą genetyki stada oraz stosowaniem wyłącznie pasz najwyższej jakości.  ...

PFHBiPM odpowiada za realizację programu hodowlanego bydła mlecznego w Polsce. W ocenie członków zarządu genotypowanie samic pozwoli na jego realizację.

"Zarząd PFHBiPM uważa, że współpraca w zakresie budowania genomowej bazy referencyjnej bydła mlecznego i rozwoju na tej podstawie cech bydła, wyrażanych indeksem PF, powinna mieć priorytet" czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie PFHBiPM.

Badania genomowe umożliwiają ocenę cech użytkowych zwierząt niemal od razu po ich urodzeniu, co w porównaniu do tradycyjnej oceny znacznie skraca czas oczekiwania oraz koszty.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA