Więcej rolników skorzysta z premii za zrównoważoną produkcję. Jest projekt rozporządzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2024,11:45 Aktualizacja: 02-02-2024,11:50
A A A

Obniżenie minimalnego poziomu obsady zwierząt, jaki jest wymagany przy ubieganiu się o premię za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej - zakłada opublikowany w piątek projekt rozporządzenia resortu rolnictwa. Oznacza to, że więcej rolników będzie mogło skorzystać z tej premii.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano w piątek projekt noweli rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Rolnictwo ekologiczne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jak wyjaśniono w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu, jednym z zaproponowanych rozwiązań jest zmiana dotychczasowego warunku "wejściowego" w związku z przyznawaniem płatności ekologicznych w ramach Pakietu 13. Premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. Chodzi o obniżenie minimalnego poziomu obsady zwierząt, wymaganego przy ubieganiu się o premię, z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha (DJP to duża jednostka przeliczeniowa inwentarza).

projekt, rozporządzenie, program, wścieklizna

Projekt rozporządzenia ws. programu zwalczania wścieklizny w tym roku. Szacunkowy koszt realizacji to ponad 72 mln zł

Szacunkowe koszty programu zwalczania wścieklizny w 2024 r. wyniosą 72,3 mln zł, z czego Polska będzie wnioskowała o 69,4 mln zł z UE - wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia resortu rolnictwa. Szczepienia lisów...

"Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie zwiększenie dostępności premii za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej" - podkreślono.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie znalazło się w projekcie, jest zmiana współczynnika wykorzystywanego do przeliczania posiadanych przez rolników świń na DJP, poprzez jego obniżenie z 0,3 do 0,1. Jak wyjaśniono, nowa wartość wskaźnika będzie bardziej dostosowana do wartości wynikającej z uwzględnienia cyklu produkcyjnego świń.

Resort rolnictwa chce również, by o płatności ekologiczne w 2024 r. mogli ubiegać się też rolnicy posiadający jeleniowate - daniele i jelenie szlachetne, "w odniesieniu do których zastosowano odstępstwo od obowiązku ich rejestrowania w komputerowej bazie danych (IRZ)".

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 15 marca 2024 r. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu