W tym rankingu Polska jest na szarym końcu. Szykują się zmiany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2016,8:35 Aktualizacja: 02-12-2016,9:00
A A A

Nasz kraj pod względem poziomu recyklingu odpadów państw Unii Europejskiej klasyfikuje się dużo poniżej średniej unijnej. Ministerstwo Środowiska pracuje nad rozwiązaniami, które zmniejszą liczbę odpadów trafiających na wysypiska i zachęcą mieszkańców do bardziej efektywnej segregacji.

- Składowanie to najgorsza metoda zagospodarowania odpadów, w wyniku której bezpowrotnie tracone są cenne surowce wtórne. Przygotowane przez resort środowiska regulacje mają sprawić, aby na wysypiska trafiało ich jak najmniej - mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

śmieci w lecie, zaśmiecanie, grzywna za śmieci, Lasy Państowe, zagrożenie dla przyrody

Góry śmieci w lasach. Polacy nadal bezmyślnie niszczą przyrodę

Ponad tysiąc załadowanych po brzegi wagonów kolejowych - tyle zajęłyby śmieci, które trzeba co roku usuwać z polskich lasów. Serwis informacyjny Lasów Państwowych jako jeden z ostatnich przykładów zaśmiecania...
Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, w odniesieniu do wysokości stawek opłat za składowanie odpadów. To kolejny krok, który ma na celu wspieranie efektywnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Obecnie w Polsce poziom recyklingu odpadów komunalnych wynosi zaledwie 32 proc. i znacznie odbiega od średniej UE (Niemcy 63,8 proc., Austria 56,3 proc., Belgia 55,1 proc., Szwajcaria 53,5 proc.).

Zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami należy najpierw zapobiegać ich powstawaniu, a te już wytworzone ponownie wykorzystywać lub poddać recyklingowi. Składowanie odpadów jest najgorszą metodą ich zagospodarowania. 

Jakie szykują się zmiany? Projekt rozporządzenia przewiduje zmianę stawek opłat za składowanie wybranych rodzajów odpadów, które nie powinny trafiać na składowisko, takich jak: odpady komunalne (w szczególności zmieszane), odpady pochodzące z mechanicznej obróbki odpadów komunalnych, zużyte baterie i zużyte akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady opakowaniowe, w tym m.in.: opakowania z tworzyw sztucznych, metali i szkła.

odpady, energia, Białystok, ZUOK, Lech, Budimex, inwestycje, środowisko

Energia elektryczna i cieplna z odpadów

9 lutego nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, w którym, dzięki termicznemu unieszkodliwianiu odpadów, będzie produkowana energia elektryczna i cieplna. Wykonawca instalacji...
Stanowią one cenny surowiec, który zamiast na trafić na wysypisko, może być powtórnie wykorzystany.

Zmiany  dotyczą 87 rodzajów odpadów (spośród 919) i wejdą w życie w 2018 roku. Zmiana stawek opłat będzie stopniowa - w 3-letniej perspektywie czasowej (do roku 2020). Docelowa stawka opłaty w roku 2020 wyniesie 270 zł za umieszczenie 1 tony odpadów na składowisku.

W ocenie ministerstwa wprowadzenie nowych stawek zapewni zwiększenie recyklingu odpadów, a tym samym zachęci odbiorców do bardziej efektywnej segregacji odpadów na cztery a nie na dwie frakcje (suche mokre).

Zgodnie z dyrektywami UE Polska do 2020 roku musi osiągnąć 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Osiągnięty naszym kraju w 2015 r. poziom recyklingu czterech wymienionych frakcji wyniósł tylko 26 proc.

Ponadto nowe regulacje będą sprzyjały prawidłowym zachowaniom podmiotów zajmujących się gospodarką odpadami i będą przeciwdziałały składowaniu na wysypiskach odpadów niebezpiecznych dla środowiska  np. elektrośmieci.

Sukcesywnie znikają nieczynne składowiska śmieci

Z terenów wiejskich w województwie kujawsko-pomorskim zaczęły znikać nieczynne składowiska śmieci. Zrekultywowane grunty zostaną udostępnione mieszkańcom w formie ścieżek edukacyjnych. To efekt projektu, który realizuje Urząd...
Kogo dotyczą zmiany? Opłata za składowanie odpadów jest ponoszona przez podmiot zarządzający składowiskiem. Dotyczyć będzie zatem przedsiębiorców kierujących do składowania odpady, które w ogóle nie powinny trafić na wysypiska.  

"Projektowana regulacja nie będzie mieć bezpośredniego przełożenia na opłaty ponoszone przez obywateli za odbiór śmieci. W przypadku gmin, w których mieszkańcy osiągają bardzo dobre wyniki w zakresie selektywnego zbierania odpadów, opłata nie będzie mieć nawet pośredniego przełożenia na budżet gospodarstw domowych" - informuje biuro prasowe Ministerstwa Środowiska.

- Ważne jest prawidłowe zarządzanie przez gminy gospodarką odpadami komunalnymi oraz zaangażowanie wszystkich mieszkańców w selektywne zbieranie odpadów. Takie działanie ma także kluczowe znaczenie  dla zmniejszenia marnotrawstwa surowców w naszym kraju - mówi wiceminister Mazurek.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu