Góry śmieci w lasach. Polacy nadal bezmyślnie niszczą przyrodę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2016,10:25 Aktualizacja: 15-07-2016,10:44
A A A

Ponad tysiąc załadowanych po brzegi wagonów kolejowych - tyle zajęłyby śmieci, które trzeba co roku usuwać z polskich lasów.

Serwis informacyjny Lasów Państwowych jako jeden z ostatnich przykładów zaśmiecania zadrzewionych terenów podaje obszar Nadleśnictwa Cewice (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku).

straż leśna, policja, motocykliści w lasach, Nadleśnictwo Kamienna Góra

Cudzoziemcy rozjeżdżają polskie lasy

Strażnicy leśni z przygranicznych nadleśnictw południowo-zachodniej Polski tropią amatorów jazdy na jednośladach po lasach. Co ciekawe, nielegalne wyprawy organizują też sobie obcokrajowcy. W czerwcowej akcji zatrzymano ośmiu...
Natknięto się tam na dwa duże nielegalne wysypiska. "Na teren leśnictwa Bukowina ktoś wywiózł odpady budowlane, w większości były to pozostałości dachu. Koszt uprzątnięcia i wywozu wyrzuconych śmieci to ok. 4,5 tys. zł" - podaje serwis LP.

Poza tym budowlane śmieci znaleziono także na terenie leśnictw Kozin oraz Maszewo. Leśnicy mają nadzieję, że już niedługo ustalą sprawcę wykroczenia.

Za wywożenie odpadów do lasu grozi grzywna. Zgodnie z art. 162 par.1, "kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany".

quad, lasy państwowe, powiat ostrołęcki, mazowsze, straty w uprawach

Quady rozjeżdżają pola i lasy

Starty w uprawach rolnych i leśnych to najczęściej efekt złych warunków atmosferycznych i działalności dzikiej zwierzyny. Niestety, do tego trzeba doliczyć jeszcze szarże głodnych wrażeń amatorów terenowej jazdy. Gospodarujący w...
Problem zaśmiecania zielonych terenów jest wciąż aktualny, bo tylko w 2015 r. RDLP w Gdańsku za wywiezienie śmieci z lasów zapłaciła 1 251 307 zł. Łącznie z tamtejszych lasów usunięto ok. 1843 t odpadków.

"Rocznie likwidacja nielegalnych wysypisk w lasach na terenie całego kraju kosztuje LP ponad 15 mln zł. Z polskich lasów w ciągu roku usuwa się ponad 100 tys. m sześc. śmieci. Taka ilość zmieściłaby się w tysiącu zładowanych po brzegi wagonów kolejowych" - ilustrują leśnicy.

Warto dodać także, że śmieci ze względu na swój skład mogą być groźne dla roślin i zwierząt, a więc przyczyniać się do niszczenia leśnych ekosystemów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement