Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej niebawem wejdzie w życie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2022,13:05 Aktualizacja: 13-07-2022,13:09
A A A

Andrzej Duda podpisał ustawę o Inspekcji Weterynaryjnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Na podstawie nowych przepisów stworzona zostanie elektroniczna książka leczenia zwierząt.

Dokument określa zadania i kompetencje instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego.

lekarze weterynarii, Inspekcja Weterynaryjna, choroby zwierząt, badanie mięsa

Jest projekt wynagrodzenia lekarzy weterynarii. Jakie są nowe stawki?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia określającego wysokość wynagrodzenia za czynności wykonywane przez lekarzy weterynarii i inne osoby współpracujące z Inspekcją Weterynaryjną. Jak przypomniano,...

Ustawa ma na celu usprawnienie realizacji zadań przez organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących ich stosowania.

Nowe przepisy umożliwią m.in. dokonywanie w Polsce uboju w gospodarstwie bydła do 12. miesiąca życia w ramach produkcji mięsa na użytek własny. Aktualnie można dokonać tego tylko do szóstego miesiąca życia.

Ustawa pozwoli ponadto na stworzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt, która zapewni dostępność dla kontroli urzędowych pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

Ustawa ureguluje także kwestię dotyczącą przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Minister rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów pochodzenia zwierzęcego, jeżeli nie zostały one ustanowione w przepisach UE.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 28 kwietnia, a większość przepisów ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu