Kołodziejczak: sytuacja na rynku zbóż bardzo się poprawiła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2024,9:05 Aktualizacja: 04-06-2024,9:08
A A A

Zapowiada się rekordowy eksport, kontrakty na zboża z dnia na dzień rosną, a pula środków na dopłaty nie zostanie w całości wykorzystana. To pokazuje, że sytuacja bardzo się poprawiła - poinformował w poniedziałek na posiedzeniu senackiej komisji wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Ilość wysłanego za granicę zboża za pośrednictwem polskich portów jest o ponad 10 proc. większa niż w analogicznym okresie ub.r. Jednocześnie tranzyt przez Polskę zbóż z Ukrainy jest w tej chwili symboliczny - powiedział Kołodziejczak podczas obrad senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

izp, zboże, zboża, skup zboża

Izba Zbożowo-Paszowa: ceny zbóż powoli rosną, pojawiają się obawy o ich jakość

Ceny zbóż powoli rosną, pojawiają się obawy o ich jakość - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. "Małe gospodarstwa nie mają już ziarna w magazynach. Ziarno jest natomiast w posiadaniu dużych, największych gospodarstw, które...

"Wstępne szacunki wskazują, że w tym roku wyeksportujemy 14 mln ton zbóż - to rekordowy poziom. Gdyby to się sprawdziło, będziemy mogli mówić o dużym sukcesie Polski. Oby zboże urosło" - dodał wiceminister.

Jak wskazał, kontrakty na zboża są z dnia na dzień coraz wyższe, "co pokazuje, że sytuacja jest pozytywna". Dodał, że zgłoszonych zostało ogółem ok. 60 tys. wniosków na dopłaty do sprzedaży zboża, a pula środków wynosząca 2,1 mld złotych nie zostanie w całości wykorzystana.

"To też pokazuje, że sytuacja na rynku zbóż nie była tak tragiczna, jak się mówiło" - podsumował Kołodziejczak.

Wcześniej komisja przyjęła bez poprawek nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Nowela jest realizacją wcześniejszych decyzji KE i Rady UE. Głównym celem zmian jest wdrożenie w latach 2024-2028 nowych form wsparcia, tj. płatności dla małych gospodarstw oraz nowego ekoschematu dot. ugorowania gruntów.

Poleć
Udostępnij