Senat za ustawą o pożyczce lombardowej bez poprawek. Bariera dla rolniczych kredytów zniknie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2024,15:20 Aktualizacja: 04-04-2024,15:22
A A A

Senat nie wzniósł w czwartek poprawek do ustawy o pożyczce lombardowej. Nowela uchyla zapisy, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należało stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.

Wcześniej senackie komisje: rolnictwa oraz finansów publicznych poparły poprawkę zgłoszoną przez biuro legislacyjne, która zawierała przepisy przejściowe. Jednak poprawka ta w głosowaniu w Senacie nie uzyskała akceptacji. Wobec tego zgłoszono dwa wnioski: jeden - o przyjęcie ustawy bez poprawek, a drugi - o jej odrzucenie. Większość senatorów poparło pierwszy wniosek.

Chodzi o przyjętą 20 marca br. przez Sejm ustawę nowelizującą Kodeks cywilny, ustawę o kredycie konsumenckim oraz ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej.

Ustawa uchyla przepisy, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, ustawy o kredycie konsumenckim oraz kodeksu cywilnego o klauzulach abuzywnych i niektóre przepisy o pożyczce. Według autorów nowelizacji, wejście w życie przepisów ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej spowodowało objęcie ochroną konsumencką wszystkich rolników, a więc także tych, którzy w obecnym stanie prawnym kwalifikowani są jako przedsiębiorcy oraz ograniczyło dostęp rolników do zewnętrznego finansowania w postaci np. pożyczek udzielanych przez firmy leasingowe.

sejm, posłowie, nowelizacja, ustawa

Dobre wieści dla rolników. Sejm zmienił przepisy ustaw o pożyczce lombardowej i kredycie konsumenckim

Sejm znowelizował w środę ustawę o pożyczce lombardowej, uchylając zapisy, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należało stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Za ustawą...

Ponadto, jak wskazano, nowe przepisy zaburzyły finansowanie procesów inwestycyjnych w rolnictwie, ponieważ ustawa o kredycie konsumenckim (dotycząca prostych, masowych produktów kredytowych) nie jest dostosowana do finansowania skomplikowanych projektów inwestycyjnych w rolnictwie, a także do udzielania kredytów ze wsparciem publicznym (chodzi np. dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Banku Gospodarstwa Krajowego).

Według informacji Ministerstwa Finansów, bazujących na danych pozyskanych z banków spółdzielczych, od 7 stycznia do 29 lutego br. ponad połowa banków spółdzielczych nie udzieliła żadnego kredytu w "reżimie konsumenckim", w stosunku tego samego okresu ubiegłego roku liczba kredytów spadła o 74 proc.

Obserwowany jest też sukcesywny spadek dostępu rolników do kredytów. W styczniu 2022 r. akcja kredytowa dla rolników wynosiła 393 mln zł; 1 stycznia 2023 r. - 286 mln zł, a rok później - 206 mln zł - wynika z danych MF, prezentowanych w czasie prac legislacyjnych w Sejmie.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich