Dobre wieści dla rolników. Sejm zmienił przepisy ustaw o pożyczce lombardowej i kredycie konsumenckim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2024,8:10 Aktualizacja: 21-03-2024,8:14
A A A

Sejm znowelizował w środę ustawę o pożyczce lombardowej, uchylając zapisy, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należało stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.

Za ustawą głosowało 255 posłów, przeciw było 180, nikt się nie wstrzymał. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Ustawa uchyla przepisy, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, ustawy o kredycie konsumenckim oraz kodeksu cywilnego o klauzulach abuzywnych i niektóre przepisy o pożyczce.

Według autorów nowelizacji, wejście w życie przepisów ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej spowodowało objęcie ochroną konsumencką wszystkich rolników, a więc także rolników, którzy w obecnym stanie prawnym kwalifikowani są jako przedsiębiorcy.

Ograniczyło to dostęp rolników do zewnętrznego finansowania w postaci pożyczek udzielanych przez firmy leasingowe i zaburzyło stabilne finansowanie i rozwój gospodarstw rolnych.

resort finansów, rolnicy, ustawa, kredyt konsumencki

Resort finansów planuje wyłączyć rolników spod przepisów ustawy o kredycie konsumenckim

Ministerstwo Finansów planuje wyłączyć spod ustawy o kredycie konsumenckim umów kredytowych zawieranych z rolnikami. Jak wyjaśnia MF, objęcie rolników przepisami wywołało wątpliwości interpretacyjne, prowadzące m.in....

Ponadto nowe przepisy zaburzyły finansowanie procesów inwestycyjnych w rolnictwie, ponieważ ustawa o kredycie konsumenckim (dotycząca prostych, masowych produktów kredytowych) nie jest dostosowana do finansowania skomplikowanych projektów inwestycyjnych w rolnictwie, a także do udzielania kredytów ze wsparciem publicznym (np. z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Banku Gospodarstwa Krajowego).

Według informacji Ministerstwa Finansów, bazujących na danych pozyskanych z banków spółdzielczych, w okresie od 7 stycznia do 29 lutego br. ponad połowa banków spółdzielczych nie udzieliła żadnego kredytu w "reżimie konsumenckim", w stosunku tego samego okresu do ubiegłego roku liczba kredytów spadła o 74 proc.

Obserwowany jest też sukcesywny spadek dostępu rolników do kredytów. W styczniu 2022 r. akcja kredytowa dla rolników wynosiła 393 mln zł; 1 stycznia 2023 r. - 286 mln zł, a rok później - 206 mln zł - wynika z danych MF, prezentowanych w czasie prac legislacyjnych w Sejmie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu