Senat o wsparciu organizacji rolnych i tworzeniu grup producentów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2021,13:55 Aktualizacja: 17-08-2021,9:17
A A A

Senat zaproponował poprawki do nowelizacji ustawy o izbach rolniczych. Bez zmian przeszła z kolei nowelizacja ustawy, której celem jest ułatwienie tworzenia i funkcjonowanie grup producentów rolnych.

Owe poprawki rozszerzają zakres regulacji ustawy o Krajową Radę Spółdzielczą tak, by koszty związane z jej uczestnictwem w ramach organizacji Copa-Cogeca również mogły być dofinansowane.

Grzegorz Puda, Polski Ład, gospodarstwa rodzinne, przetwórstwo

Puda: Polski Ład zmieni rolnictwo, a wieś sporo zyska

Rolnictwo w programie Polski Ład zajmuje ważne miejsce. Wszystkie projekty, które zaplanowaliśmy, wpłyną na poprawę komfortu życia, bezpieczeństwo, unowocześnienie i wzmocnienie polskiej wsi - mówił Grzegorz Puda, minister rolnictwa w...

Ministerstwo rolnictwa tłumaczyło, że w przepisach nie uwzględniono Rady, gdyż nie uzyskała członkostwa w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (Cogeca), dlatego udzielenie wsparcia finansowego na działalność w grupie nie jest możliwe.

Nowe przepisy zakładają, że w latach 2021-2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych i będą dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Udział naszych organizacji rolniczych w ponadnarodowych wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z obsługą w języku polskim. Dlatego też - zdaniem resortu rolnictwa - konieczna jest kontynuacja wsparcia organizacji z budżetu państwa.

rolniczy handel detaliczny, sprzedaż wyrobów przez rolnika, polski ład

Rolnikom ma być łatwiej prowadzić handel detaliczny

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia gospodarzom prowadzenia rolniczego handlu detalicznego (RHD) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Projektowane nowe przepisy...

Senat nie wniósł natomiast poprawek do nowelizacji, której celem jest ułatwienie tworzenia i funkcjonowanie grup producentów rolnych. Ustawa przewiduje m.in. zmniejszenie obowiązkowej ilości produktów, które członek grupy ma sprzedać grupie. Teraz dokument trafi do podpisu prezydenta.

Nowe przepisy mają na celu doprecyzowanie niektórych obowiązujących przepisów dotyczących tworzenia i funkcjonowania takich grup. Jest też odpowiedzią na mankamenty obecnych przepisów zgłaszane przez same grupy.

Nowela zmniejsza m.in. obowiązkowy poziom wielkości wyprodukowanych przez członka grupy produktów lub grupy produktów, jaka musi zostać sprzedana do grupy. Zmniejszono ją z co najmniej 80 do co najmniej 70 proc., przy czym tym obowiązkiem musi być objętych przynajmniej 90 proc. producentów zrzeszonych w grupie. W obowiązującym prawie musieli być wszyscy.

Nowe przepisy wprowadzają też 90-dniowy termin na wydanie przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR decyzji o uznaniu grupy oraz zatwierdzeniu planu biznesowego i dokonania wpisu grupy do rejestru grup. Nowela ponadto wydłuża termin na złożenie przez grupę producentów wniosku o zatwierdzenie zmian w planie biznesowym (nie później niż 60 dni przed zakończeniem danego roku działalności grupy).

Inna zmiana dotyczy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Dodano w niej przepisy upoważniające dyrektora OR ARiMR, do zatwierdzania zmian w planie biznesowym, na wniosek organizacji, wraz z określeniem elementów, jakie taki wniosek powinien zawierać.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu